Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Компании

FintTech компаниите доаѓаат и ние мора да ги прифатиме

Објавено

на

FinTech банките доаѓаат. Со регулаторите кои прифаќаат апликации од FinTech стартапи, традиционалните банки ќе гледаат многу повеќе конкуренција. Потенцијално лоши вести за нив. Но, за потрошувачите, може да биде победа ако тоа резултира со подобра услуга и пониски трошоци.

Приливот на банкарски Fintech веќе се случува, со Fintech банките Simple, Chime, Varo и Moven кои нудат проверка на сметки, заштита од пречекорување, штедни сметки и директни депозити.

Земете ги за пример Social Finance, инаку познати како SoFi, за почеток. На својата веб-страница, Fintech компанијата, кој започна со рефинансирање студентски кредити, има листа на чекање за парите на SoFi, за кои се вели дека доаѓа во следните неколку месеци. Тоа ќе ги комбинира атрибутите на проверка и штедна сметка во една интересна заработка на депозитна сметка која има APY од колку што е 1%.

Sofi ќе понуди бесплатен пристап до тренинг за кариера, попусти на други производи на SoFi, пристап до настани во заедницата во кои клиентите можат да добијат финансиски совети и да комуницираат со други членови на SoFi. Тоа се вторите услуги кои го поставуваат SoFi за разлика од традиционалните банки и обезбедуваат бенефиции за потрошувачите на кои не се навикнати со нивната традиционална банка. На крајот на краиштата, колку национални банки знаете дека им нудат на корисниците бесплатна обука за кариера со заштеда или проверка на сметка или пристап до настани во заедницата низ целата земја?

Вистинските нарушувања, сепак, според многу аналитичари доаѓаат од “PayPal” и “Amazon.com”, кои имаат отворена јавна војна со традиционалните банки. Во пролетта Wall Street Journal објави дека PayPal започнал да нуди банкарски карактеристики на групи клиенти кои вклучуваат FDIC осигурување, дебитна картичка која може да се користи на банкомати, фото-чек депозит и услуги за директни депозити. Оние кои сакаат да извојуваат многу пари во штедна сметка можеби не се идеални клиенти за овој производ, но за оние кои немаат такви намери и за луѓе со помали суми пари PayPal ќе биде менувач на играта. Нема месечни надоместоци и клиентите не се обврзани да одржуваат минимален биланс.

На крајот, најјакиот играч, Amazon.com, која има неверојатна способност да влезе на пазарот, да го наруши и на крајот да го поседува. Во март Wall Street Journal објави дека е во разговори со големите банки за создавање на производ на банкарска сметка за своите клиенти. Целта на тоа е да се оди по помладите потрошувачи кои немаат постоечки банкарски сметки. Тоа што треба да биде голема воздишка на олеснување за традиционалните банки, е фактот што Amazon.com не планира да стане банка, туку партнер.

Компании

Оглас за вработување во Апаве СЕЕ

Објавено

на

АПАВЕ СЕЕ е компанија која се занимава со услуги кои опфаќаат техничка инспекција и Испитување без разорување во сектор на нафтената индустрија (Oil & Gas). Кадарот на вработени во компанијата опфаќа круг на специјализирани инженери кои работат на проекти (техничка инспекција) претежно низ Европа, Западна Африка и Југоисточна Азија. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во ИутеКредит Македонија

Објавено

на

The fastest and most comfortable loan provider IuteCredit Europe for its operations in Skopje, Macedonia is looking for:

OPERATIONS SPECIALIST (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Објавено

на

Градете ја својата кариера и развивајте се како IT професионалец во областа на финансии со Штедилница Можности. Ако се идентификувате со визијата и мисијата на нашата компанија и сакате да го унапредувате своето знаење и вештини во финансиска институција, Штедилница Можности вработува:  (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange