Connect with us

Криптовалути

Facebook ја пушта во оптек својата криптовалута „Libra“

Објавено

на

„Facebook” ќе ја пушти својата криптовалута „Libra“ веќе во јануари, објави „Financial Times“, повикувајќи се на три извори.

Базираната во Женева, асоцијација „Libra“ ќе ја пушти дигиталната валута поддржана од американскиот долар. Но, валутата ќе биде пуштена во оптек во поограничена форма поради регулаторите и централните банки ширум светот, кои стравуваат дека тоа може да ја разниша финансиската стабилност и да ја наруши нивната моќ да печатат пари.

Асоцијацијата, во која „Facebook” е една од 27-те членки, бара дозвола од швајцарските регулатори за пуштање во оптек серија стејблкоини поддржани од традиционални валути.

Стајблкоините имаат за цел да ја спречат нестабилноста на криптовалутите како што е биткоинот, што во теорија ги прави попогодни за плаќања и трансфери на готовина.

Криптовалути

Биткоинот повторно достигна вредност од близу 40.000 американски долари

Објавено

на

Вредноста на биткоинот повторно се искачи на близу 40 илјади американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Кои криптовалути имаат потенцијал за висок раст во 2021 година!?

Објавено

на

Рекордниот раст на вредноста на биткоинот доминираше на пазарот на криптовалути во текот на 2020 година, но во 2021 година може да дојде до раст и развој и на помалку познатите дигитални валути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

ИМА ЛИ КРАЈ НА ЕНОРМНИОТ РАСТ!? – Биткоинот достигна историски рекордна вредност

Објавено

на

Најпознатата дигитална валута биткоин го надмина прагот од 40.000 долари, објави „Associated press“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно