Connect with us

Криптовалути

„Facebook“ развива својa криптовалута

Објавено

на

Социјалната мрежа „Facebook“ развива сопствена крипто-валута со која корисниците на месенџерот „Whats Up“ ќе можат да извршуваат парични трансфери, пренесе Блумберг, цитирајќи информирани извори.

За разлика од другите крипто-валути, оваа на „Facebook“ ќе биде приврзана за американскиот долар за да ја минимизира својата нестабилност. Во почетокот, од новата дигитална валута ќе имаат корист потрошувачите во Индија.

Во моментов, „Facebook“ развива стратегија за крипто-валутата, вклучувајќи планови за депозитни средства во заедничка валута, за да се обезбеди нејзината стабилност.

Апликацијата за размена на криптирани пораки, „Whats Up“ ужива голема популарност во Индија, каде што се користи од повеќе од 200 милиони луѓе. Покрај тоа, земјата е светски лидер во парични трансфери – само во 2017 година, Индијците испратиле 69 милијарди долари во својата татковина.

Факторот за одлуката на „Facebook“ е, исто така, бројот на интернет корисници во земјата. Индија, со своите 480 милиони потрошувачи, отстапува само пред Кина по овој индикатор. Сé уште не е познато кога компанијата ќе го лансира својот проект во земјата.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange