Connect with us

Компании

Facebook од банките барал финансиски извештаи за нова функција на Messanger

Објавено

на

Американскиот весник “Волстрит џурнал” објави статија во која се изнесени тврдења како Facebook барал информации за финансиски трансакции и состојба на сметка за своите корисници од банките ЈПМорган Чејс, Велс Фарго, Ситигруп и УС Банкорп.

Од Facebook е објавено соопштение во кое се негирани вакви тврдења. Наведено е дека индивидуални корисници споделувале финансиски информации преку апликацијата Messanger, но дека социјалната мрежа таквите информации не ги користи за целите на било каков маркетинг.

Facebook е во криза во однос на довербата кај корисниците, огласувачите, вработените и инвеститорите, откако призна дека податоци од околу 87 милиони луѓе, претежно од Соединетите Американски Држави (САД), дошле во рацете на компанијата Кембриџ Аналитика, која ги користела во политички кампањи.

По избивањето на скандалот, во САД и во Европа, отворени се неколку истраги, додека Закерберг неколку пати се извини поради нарушување на приватноста на корисниците на социјалната мрежа Facebook.

Социологот Бет Поп Берман тврди дека е изненадена затоа што јавноста и експертите не реагирале побурно: “Продолжува да ме изненадува реакцијата на јавноста за перверзните дистописки системи за надгледување – напиша таа на својот твитер-профил”.

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange