Connect with us

Останато

Facebook ги дуплираше приходите во 2016

Објавено

на

Facebook во последното тромесечје од 2016 година оствари приход од 8,8 милијарди долари, што е за 51% повеќе од 2015 година, благодарение на зголеменото рекламирање.

Според објавениот извештај, минатата година приходите на Facebook достигнале 27,6 милијарди долари, што е за 54% повеќе од 2015, притоа чистата добивка скокнала 177% на 10,2 милијарди.

 

Најмногу се зголемиле приходите од рекламирање на мобилни уреди, односно тоа изнесува 84% од вкупните приходи од рекламирањето.

 

Оние кои ги огласуваат рекламите ги насочија своите пари од телевизиските на веб и мобилните платформи, а Facebook е една од компаниите која има најмногу корист од тоа, иако е соочена со жестока конкуренција.

 

Најголемата глобална друштвена мрежа на крајот на 2016 година имала 1,86 милијарди активни месечни корисници низ светот, што е за 17% повеќе од 2015 година.

 

 

 

 

 

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно