Connect with us

Странски банки

Credit Suisse затвора 37 филијали низ целата земја

Објавено

на

Швајцарската банка „Credit Suisse“ објави дека планира да затвори 37 филијали во матичната земја, како дел од напорите да го направи работењето  поефикасно, додавајќи дека затворањето на голем број работни места е неизбежно.

Банкарскиот гигант изјави дека најавените измени треба да бидат реализирани до крајот на тековната година, со што ќе се намали бројот на филијали во Швајцарија на 109 од сегашните 146.

Дел од ова намалување се должи на спојувањето на работењето на нивната подружница „Neue Aargauer Bank AG”, во северниот кантон Арау, со работењето на „Credit Suisse”. Банката во соопштението додаде дека во последните две години бележи пораст на употребата на онлајн банкарството за 40 проценти, додека употребата на својата услуга за мобилно банкарство е зголемена повеќе од двојно.

Исто така, во соопштението банката нагласува дека корона кризата дополнително ги забрза овие трендови и дека бројот на посети на клиентите на филијалите опаѓа со години наназад.

Швајцарскиот кредитор е дециден на ставот дека „намалувањето на вработените е неизбежно“ и во „Neue Aargauer Bank AG” и во „Credit Suisse”, но не објави конкретни бројки, истакнувајќи дека се водат разговори со претставниците на вработените за да се најдат работни места за што е можно повеќе луѓе во друга банкарска групација или на друго место.

„Credit Suisse” предвидува дека ќе ги намали трошоците и ќе успее да заштеди околу 100 милиони швајцарски франци (110 милиони долари) почнувајќи од 2022 година.

Останато

Централната банка на Русија ја зголеми референтната каматна стапка со цел да ја спаси рубљата

Објавено

на

Управниот одбор на Централната банка на Русија денеска соопшти дека на вонредна седница ја зголемил референтната каматна стапка од 8,5 отсто на 12 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Италија ќе го оданочува екстра профитот на банките!?

Објавено

на

Италија објави дека ќе ги подложи на еднократен данок од 40% локалните банки откако беше обелоденето дека собрале милијарди дополнителен профит од зголемувањето на каматните стапки. Италијанската влада, која го одобри изненадувачкиот данок на состанокот на владата во понеделникот вечерта, рече дека планира да ги искористи приходите за поддршка на имателите на хипотеки и за намалување на даноците, во време кога зголемените стапки извршија дополнителен притисок врз домаќинствата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕБОР е најголем инвеститор во Северна Македонија! Како гледа на македонската економија?

Објавено

на

Македонската економија во 2022 година е поддржана од Европската банка за обнова и развој со 250 милиони евра, со што оваа институција практично е најголемиот поединечен инвеститор во земјава, а со тоа и најголем помагач на домашниот економски раст и развој. За пет години, од 2017 до 2022 година, ЕБОР има вложено во Северна Македонија 684 милиони евра за поддршка на 71 проект, а за 20 години, од 1993 година наваму дури 2,49 милијарди евра во 171 проект. (more…)

Продолжи со читање

Популарно