Connect with us

Криптовалути

„Coinbase“ се сели во Даблин порди Brexit

Објавено

на

„Coinbase“, една од најголемите американски платформи за размена на криптовалути, го проширува европското присуство, отворајќи канцеларија во Даблин, бидејќи неизвесноста околу „Brexit“ продолжува да ги принудува компаниите да создаваат планови со кои ќе ги заштитат нивните бизниси при непредвидени околности.

Зишен Фероз, извршен директор на „Coinbase“ во Велика Британија, изјави дека „кога размислуваме каде да биде локацијата на нашата втора европска канцеларија, Даблин беше логичен избор – тоа е англиското говорно подрачје земја членка на ЕУ, која се одликува со разновидност на високо квалификувани професионалци, претприемачки дух и долгорочна поддршка за технолошките иновации“.

Комисијата за приходите во Ирска ги објави насоките за трансакциите со криптовалутите уште во мај, за да одговори на прашањата од страна на компаниите и поединците. Поради неизвесноста околу „Brexit“, Даблин е позициониран како алтернатива за европските операции и на други компании.

Криптовалути

Трансакции со криптовалути во споредба со Visa и Paypal

Објавено

на

Сопствениците на “паричникот” со криптовалути често се согласуваат дека нивните мрежни трансакции се побрзи од главните начини на плаќање, како што се Visa или Paypal. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоин – валута на иднината

Објавено

на

Луѓето се занимаваат со трговија за да разменуваат стоки и услуги во текот на вековитe. Овие размени не секогаш вклучуваа парични плаќања. Имаше време кога стандардните пари дури и не постоеја и луѓето користеа други форми на исплата за вршење трансакции. Со развојот на технологијата, пари и плаќања драстично се сменија. Тековната технологија за обработка на кредитна картичка и напредните деловни решенија овозможуваат финансиски трансакции во речиси секое време и практично на кое било место. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Како криптовалутите влијаат врз маркетингот на компаниите?

Објавено

на

И покрај нивното релативно ново постоење, криптовалутите веќе значително влијаеа врз светот на маркетингот, дури и кога експертите работат за да ги разберат ризиците и придобивките кои се вклучени. Еве неколку причини зошто треба да обрнувате внимание на криптовалутите, како и некои објаснувања за оваа нова технологија, за да почнете да го совладувате. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange