Connect with us

Компании

Coinbase достигна вредност од 90 милијарди долари

Објавено

на

Coinbase” е безбедна платформа за размена на криптовалути. Неодамна компанијата излезе на берзата во Њујорк, а акциите имаат моментална вредност од 350 американски долари по акција и истите може да се тргуваат само на приватниот пазар на „Nasdaq“.

Приватниот берзански индекс „Nasdaq“, кој им овозможува на приватните компании да собираат капитал и да управуваат со секундарни трансакции, одржа приватна аукција што заврши минатиот четврток, соопшти „Bloomberg” повикувајќи се на свои извори. Тоа би ја одбележало последната приватна аукција за „Coinbase” пред да излезе во јавноста.

Проценката на „Coinbase” може да варира бидејќи само мал дел од нејзините акции се тргуваат на приватниот пазар.

Најновата проценка на „Coinbase” при приватно секундарно тргување може да го направи својот директен список со најголемото деби на технолошките компании од „Facebook”. „Coinbase” наведе бројни ограничувања со сегашниот финансиски систем, поставувајќи ја потребата за „крипто-економија“ во поднесувањето на С-1.

Како една од најголемите глобални размени на криптовалути, силните страни на компанијата лежат во пакетот интегрирани производи во блокчејн, огромен раст на индустријата, брз скок на приходите и постојана профитабилност. „Coinbase” ја заврши 2020 година со вкупен приход од 1,3 милијарди долари, бидејќи цената на биткоинот се искачи од околу 7.000 до 29.000 американски долари, и обемот на тргување на компанијата се зголеми повеќе од двојно. Од скоро 80 ​​милијарди долари во 2019 година, на 193 милијарди долари во 2020 година.

Компании

Во тешки околности, раст на приходите и добивката на Групацијата Триглав

Објавено

на

Во тешките околности од првиот квартал од 2022 година, Групацијата Триглав ги зголеми вкупните приходи за 12% (442,9 милиони евра) и го зголеми обемот на бруто полисираната осигурителна премија (407,1 милиони евра) за 10% во споредба со истиот период минатата година. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Објавено

на

Градете ја својата кариера и развивајте се како професионалец во областа на кредитирање и финансии со Штедилница Можности. Ако се идентификувате со визијата и мисијата на компанијата и ве интересира кредитирање и финансии, Штедилница Можности вработува: (more…)

Продолжи со читање

Компании

Ванчо Чифлиганец и Адора ќе добијат енормни 3,1 милиони евра дивиденда од Комерцијална банка!

Објавено

на

Во периодот од 01.01-31.12.2021 година Комерцијална банка АД Скопје од своето работење оствари добивка пред оданочување во износ од 2.504,6 милиони денари наспроти 2.067,1 милиони денари во 2020 година, што претставува пораст од 21,2%. Планираната добивка за анализираниот период е реализирана со 127,1%. Данокот на добивка во 2021 година изнесува 200,3 милиони денари, а нето-добивката за годината изнесува 2.304,3 милиони денари, или 20,5% повеќе во однос на минатата година. (more…)

Продолжи со читање


Популарно