Connect with us

Компании

Black Friday започна во Германија со штрајк во Amazon

Објавено

на

Долгоочекуваниот од сите трговци, а и од многумина корисници – „Black Friday“ започна во Германија со штрајк на вработените во онлајн трговецот „Amazon“.

Синдикалната организација „Verdi“ ги повика вработените на компанијата во Бад Херсфелд (Хесен) и Рајнберг (Северна Рајна-Вестфалија) да не работат денес. Унијата се бори со години за една цел – вработените на „Amazon“ да добијат можност за колективно договарање и да добиваат плата според тарифата за секторот на малопродажбата и каталошката трговија. Досега „Amazon“ ги отфрла овие барања и ги плаќа вработени по тарифите за логистика индустрија, каде што платите се доста пониски. Со цел конечно да ја постигне својата цел, „Verdi“ е се повеќе впечатлива.

Раководителите на „Verdi“ во Хесен соопштија дека штрајкот во канцеларијата на „Amazon“ во Бад Херсфелд почнала во ноќната смена и ќе трае до 24 часот.

Неделата на понуди околу „Black Friday“, како најава за Божиќ, е „големото пазарување на крајот на годината“, вели секретарот на унијата Мехтехилд Мидеке. За вработените тоа е „повеќе стресно време, вклучувајќи и поради прекувременото работење“, појаснува таа.

Според самата компанија центрите за испорака предлагаат конкурентни плати уште од првиот ден на вработувањето на работниците. Персоналот на постојаните договори заработува по 12,22 евра за час или дури повеќе од првите две години во компанијата.

Германија е вториот по големина пазар за „Amazon“ по САД. Приходите од продажбата во земјата се зголемени за 20% во минатата година до 17 милијарди долари, што претставува 9,5% од вкупниот приход, покажуваат крајните податоци за годината на компанијата.

Основачот на „Amazon“, Џеф Безос, најбогатиот човек во светот, често е критикувана од страна на вработените, но и од медиумите – поради некои свои бизнис практики. Сепак, „Amazon“ е најпосакуваното место за работа во САД. Компанијата со седиште во Сиетл го надмина „Google“ од традиционалното рангирање на професионалната социјална мрежа „LinkedIn“.

Компании

Оглас за вработување во Пивара Скопје

Објавено

на

Пивара Скопје за своите потреби објавува оглас за вработување на комерцијалист во Кичево.

Работна позиција исполнета со комуникација, предизвици, проектни и работни задачи и можности како за личен така и за кариерен развој. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Медиа Хаус

Објавено

на

Медиа хаус маркетинг и комуникации објавува оглас за вработување за следните позиции: (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Пивара Скопје

Објавено

на

Пивара Скопје отвори оглас за вработување на Трејд маркетинг менаџер за канал на продажба, работна позиција исполнета со предизвици, проектни и работни задачи, наменски обуки и можност за личен и кариерен развој. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange