Connect with us

Криптовалути

Bitcoin им станува досаден на луѓето

Објавено

на

Зборовите Bitcoin и здодевни ретко се изговараа во истиот здив. Но, по вртоглавиот пад речиси постојаните подеми и падови во текот на изминатите две години, криптовалутата направи нешто чудно во последниве недели: остана релативно стабилен.

Bitcoin се тргуваше во опсег од 732 долари (RM 3,040) од 7 септември, замавнувајќи не повеќе од 12% од врвот до нула, според цените на Битстам собрани од Блумберг. Тоа е најтесниот трговски бенд за секој 28-дневен период од декември 2016 година, и многу помалку од 200% за време на висината на криптоманијата кон крајот на 2017 година.

Аналитичарите ја гледаат смиреноста како доказ за зреење на пазарот. Но, Стефан Инес, шеф на Азиско-пацифичкиот пазар во Оанда Корп, тој сугерира дека инвеститорите можеби ќе го изгубат интересот за криптовалутата по продажбата на повеќе од 600 милијарди долари (RM2.4bil) од почетокот на 2018 година.

Додека рецесијата беше испреплетена со неколку потешкотии на пазарот, сега има се помалку, бидејќи годината напредуваше. “Тоа не е толку возбудливо”, рече Инес. Најмалку некои од шпекулативните пари во криптовалутите најверојатно се преселиле во други трендовски облози како што се резервите на марихуана, рече Инес.

Но, барем сега, Bitcoin покажува неколку знаци на стабилност. Во петокот малку беше променето, движејќи се околу нивото од 6.530 американски долари (6.527 долари) од 6.54 часот во Њујорк. “Сега е доста мирно,” рече Инес.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange