Connect with us

Странски банки

Barclays објави профит од 1,9 милијарди долари

Објавено

на

Поддржана од силната трговска активност со акции во трите месеци до крајот на јуни, меѓународниот оддел на „Barclays“ најави раст на годишна основа на добивката пред даноците и на приходите. Ова ги засилува мотивите на банката да вложи средства во инвестициското банкарство, а не да се откаже од него.

Стабилното претставување на инвестициското банкарство, кое наликува на силните резултати од трговија на американските конкуренти, придонесе до раст од над 10% на приходите на „Barclays“. Приходите се подигнале малку и во британската единица и сето тоа резултираше со здрав профит пред даноците по загубата во минатата година.

Оперативните трошоци на групата се намалиле за 2,6%, а пониските судски трошоци и помогнале на банката да постигне нето добивка од 1,2 милијарди фунти – со повеќе од една третина над очекувањата на аналитичарите и наспроти загубата од 1,4 милијарди фунти за истиот период од минатата година.

Профитот пред даноците пак изнесува 1,9 милијарди фунти, наспроти 659 милиони фунти за вториот квартал од минатата година.

Главниот извршен директор Џес Стејли изјави: „Второто тримесечје нагласува забрзување на темпото на спроведување во „Barclays“. Тоа е бизнис, кој се претставува добро, откако ги решивме предизвиците од изминатата деценија“.

„Barclays“ сепак изјави дека приходите на единицата за трговија со фиксен принос се намалени за 2%, додека оние од трговијата со акции скокнаа за 32%.

Странски банки

JPMorgan е првата американска банка со своја криптовалута

Објавено

на

Американската банка “JPMorgan” е првата банка во САД која што воведува сопствена криптовалута.

Оваа американска банка секојдневно врши трансакции вредни повеќе од 6.000 милијарди долари, за корпорации низ целиот свет, во рамките на своето енормно работење со платежни трансакции.

Во еден експеримент кој ќе биде лансиран за неколку месеци, мал дел од овие трансакции ќе се направат преку иновативната “JPM монета”, дигитален токен направен од њујоршките банкари за брзо извршување на плаќањата помеѓу клиентите, пренесува CNBC.

JPMorgan се подготвува за иднината во која финансиското работење, од прекугранични плаќања до издавање корпоративен долг, ќе се одвива преку блокчеин технологија. Тоа е технологија на бази на податоци која стана позната по својата прва криптовалута – Биткоинот.

Но, со цел оваа иднина да стане реалност, “JPMorgan” треба да најде начин за трансфер на парите со иста вртоглава брзина со која во моментов електронски се потпишуваат договори и се извршуваат трансакции, наместо да се потпира на стара технологија, како што се т.н. “Жичани трансфери” (S.W.I.F.T).

Откако успешно ќе се завршат тестирањата во сферата на меѓународните плаќања, ова ќе биде една од првите апликации во реалниот свет за една криптовалута во банкарската индустрија.

Секоја “JPM монета” ќе се разменува за еден американски долар, така што нејзината вредност нема да се менува, што е слично со концептот на т.н. “стабилни” монети.

Продолжи со читање

Странски банки

Грција со свој проект “Купи Куќа Купи Стан”

Објавено

на

Грција планира да вложи приближно милијарда долари во банките во земјата во следните пет години, за да субвенционира дел од хипотекарните кредити на домаќинствата.

Согласно планот на овој проект, домаќинствата кои не можат да ги плаќаат своите обврски, ќе треба да ги реструктуираат своите кредити, за потоа државата да плати дел од нивните месечни обврски.

Во моментов грчките банки се борат со огромен “облак” од лоши пласмани, кои изнесуваат 88,6 милијарди долари, наследство од финансиската криза во земјата.

Законската рамка има за цел да ги поддржи домаќинствата кои не можат да исплатуваат кредит за својот дом.

Во законот ќе бидат поставени рамки за ниво на приход и други критериуми, а должниците ќе го губат грантот ако доцнат во отплатата со над 90 дена.

Продолжи со читање

Странски банки

Салвини: Златото од Банката на Италија му припаѓа на народот

Објавено

на

Златните резерви во централната Банка на Италија се во сопственост на народот, а не на некој друг, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange