Connect with us

Странски банки

Barclays и покрај Brexit со раст на профитот

Објавено

на

Банката објави профит од 1,5 милијарди фунти пред данок за трите месеци до 30-ти септември. Ова е пораст од 1,1 милијарда фунти пред една година.

Главниот извршен директор Џес Стејли изјави дека финансиската институција се справува добро, и покрај неизвесноста околу „Brexit“ кое силно натежнува врз расположението на пазарот.

Од податоците станува јасно дека профитот од трговија на пазараите расте со 19% до 1,2 милијарди фунти во рамките на кварталот на годишна основа.

Профитот на банката за првите девет месеци од годината е намален во однос на истиот период од 2017-та година, откако мораше да плати парична казна од 1,4 милијарди фунти во САД под обвинение за незаконска продажба на финансиски производи пред 2008-ма година.

Исто така во март стана јасно дека инвеститорот Едвард Брамсон купил 5% од акциите на банката. Оттогаш, тој се залага за поголемо враќање од инвестициското банкарско работење и троши повеќе пари за акционерите.

Странски банки

Салвини: Златото од Банката на Италија му припаѓа на народот

Објавено

на

Златните резерви во централната Банка на Италија се во сопственост на народот, а не на некој друг, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сосиете Женерал ја објави продажбата на својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка

Објавено

на

Сосиете Женерал склучи договор да го продаде својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка. Завршувањето на трансакцијата се очекува да се случи во наредните месеци, по прием на потврди од релевантните локални банкарски, монополски и пазарни органи. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Програмер вработен во банка пронашол “баг” на банкомат и си повлекол 1 милион долари

Објавено

на

Звучи како наслов од филм, но станува збор за реалност. Незадоволен програмер во банка успеал да пронајде шема за банкоматот да издава “бесплатни” пари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange