Connect with us

Останато

Bankarstvo #askJosif: Најдобро време за спортување

Објавено

на

Одговорот кога е најдобро да се спортува по мене е и најголемиот проблем зошто луѓето не спортуваат и не вежбаат. Ако почнеме да пребаруваме кога е најдобро да се вежба ќе прочитаме за различни теории кога најмногу ќе се потрошат масти, кои 3 вежби ќе ги истакнат стомачните, кои 5 вежби најмногу ќе согорат масти околу бутини.

Ова се практично и работи поради кои не правиме промена затоа што не можеме да направиме континуитет. Причината е во тоа што барајки го најдобриот начин или најдобрата дисциплина избегнувате да најдете што е најдобро за вас. А за вас е најдобро она што ќе ви придонесе да го правите во континуитет.

Ако можеби одреден ваш пријател кој што вежба наутро и изгледа одлично ви е супер инспирација тоа јас го разбирам и е сосема ок. Но, ако се идентификувате со него и ако во главата ваша има глас кој што вели “јас ова не би можел да го направам”, во право сте ама и тоа нема да ви помогне. Затоа не барајте најдобра дисциплина. Не барајте најдобро време за вежбање. Најдете нешто што ќе ви одговара најмногу за вас бидејќи на тој начин ќе гарантира правење во континуитет.

На некој од вас најдобрата дисциплина ќе му биде фитнес, на некој пливање, јога, пилатес, crossfit. Воопшто не е важно која е дисциплината. Најдете нешто што ќе одговара на вашиот дух и карактер. Нешто што може да се прилагоди на вашето време и дневен биоритам. Така прилагодете го вежбањето, а не според тоа дали ќе стопи најмногу масти.

Вистина е дека најдобро е да вежбате наутро гладни за да осигурате поголемо трошење на масти, но ако притоа немате време и после 2 недели се откажете, тогаш ќе осигурате дека најмалку масти ќе потрошите. Не се фокусирајте на такви глупости. Гледајте што на вас ви одговара и во континуитет правете го. За некој од вас нека биде макар и пешачење. Пешачењето од 30 минути до 1 час барем 4 до 5 пати во неделата ќе ви направи огромна разлика.

Затоа не постои најдобра дисциплина и не постои најдобро време за вежбање. Постои нешто што најмногу ќе се прилагоди на вашиот биоритам, на вашето време, на вашиот карактер и дух и нормално на тоа што ви дозволуваат финансиските можности.

ВИДЕО

Останато

Се менува Законот за ДДВ, ќе се прифаќаат електронски фактури

Објавено

на

Со крајна цел да се олесни процесот на издавање, пренос и прием на фактура, ќе се даде можност за користење на фактура во електронска форма – pdf или друг електронски формат – се предвидува во измените на Законот за данокот на додадена вредност кои беа усвоени од страна на Владата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Арафат Муареми: Отворена е истрага за Еуростандард банка, а има и индиции за злоупотреба на европските фондови

Објавено

на

Финасиската полиција отвори предистрага за „Еуростандард банка“, изјави вчера во емисијата Трилинг на ТВ24 директорот на управата Арафат Муареми.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Македонската компанија „Брејнстер“ го освојува австрискиот пазар со обуки за дигитални вештини

Објавено

на

Најпознатата македонска компанија од сферата на образованието базирано на потребите на индустријата, по пет години од своето постоење во земјава се шири во Европа. Брејнстер е еден од ретките македонски брендови кои успешно просперираат на австрискиот пазар. Првите предавања во Виена официјално започнуваат во понеделник, во рамки на т.н. Bootcamps посветени на двете во моментот најбарани и најплатени професии во дигиталниот свет – UX/UI Design и Data Science. (more…)

Продолжи со читање

Популарно