Connect with us

Странски банки

„Bank of England” ја зголеми основната каматна стапка со што ја зголеми загриженоста за рецесија

Објавено

на

Банката на Англија одлучи да ја зголеми референтната каматна стапка најмногу во последните 27 години, по што најави дека Велика Британија во последниот квартал од оваа година ќе влезе во рецесија, која ќе трае до крајот на следната година.

Соочена со инфлацијата која веќе надмина 13 проценти на годишно ниво, Банката на Англија одлучи да ја зголеми референтната каматна стапка на 1,75 проценти, јавува „BBC”.

Гувернерот Ендрју Бејли рече дека знае дека ќе биде многу тешко да се намалат трошоците за живот во сегашните околности, додавајќи дека ќе беше полошо доколку не ги зголемат каматните стапки.

Тој посочи дека главната причина за високата инфлација и намалениот економски раст е големиот пораст на цените на енергенсите предизвикани од војната во Украина.

Бејли рече дека просечните трошоци за енергија на домаќинството ќе достигнат 300 фунти во октомври.

Очекуваната рецесија ќе биде најдолга од 2008 година, кога британскиот банкарски систем се соочуваше со колапс, а пласманот на кредити беше сведен на нула.

Банката на Англија верува дека рецесијата сега нема да биде толку длабока како пред 14 години, но може да трае исто толку долго.

Останато

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

Објавено

на

Германското стопанство ќе западне во рецесија во зимската половина од годината, по неочекуваното зголемување на активноста во летниот квартал, предупреди Централната банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Избрани финалистите на НЛБ Групацијата во проектот #РамкаЗаПомош

Објавено

на

Ако можеме да судиме според ентузијазмот, идеите и иновативноста на компаниите кои годинава учествуваа во проектот #РамказаПомош на НЛБ Групацијата, нема од што да се плашиме кога станува збор за одржливата иднина. Во проектот учествуваа дури 300 компании од шест пазари, со кои главната банкарска групација во Југоисточна Европа бараше одржливи решенија за предизвиците на иднината. Жирито избра 10 финалисти од секој пазар, кои меѓу другото се натпреваруваат и за спонзорски финансиски средства со кои ќе можат да ги реализираат своите идеи. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарски банкарски гигант ќе и плати на Франција 238 милиони евра за да избегне тужба

Објавено

на

Швајцарскиот банкарски гигант “Credit Suisse” се согласи да плати 238 милиони евра на Франција за да избегне кривично гонење за измама, соопшти надлежниот суд во Париз. (more…)

Продолжи со читање

Популарно