Connect with us

Компании

Apple jа прекинува соработката со Intel!

Објавено

на

Apple AAPL, наводно, го информираше Intel (INTC) дека нема повеќе да ги користи нивните 5G модеми во 2020 година на iPhone. Apple е сега заинтересиран за тајванска компанија, MediaTek, за 5G модемски чипови.

Apple се подготвува да лансира 5G во своите мобилни производи, што ќе му даде предност во технологијата.

Претходно оваа година, имаше извештаи дека Apple нема да ги користи и процесорите на Intel во производите на Mac во 2020 година, заменувајќи ги со сопствени чипови.

Оваа вест дојде како удар за Intel, кој го прекина развојот на своите 5G модеми (Sunny Peak), бидејќи очекуваа Apple да биде нивен главен купувач. Сепак, компанијата сега се фокусира на развивање на подобар 5G модем во обид да се карактеризира во поставата на Apple во 2022 година.

Диверзификација на базата на снабдувачи на Apple

Oвој февруари аналитичарот на синџирот на снабдување изјави дека Apple ќе зависи од модемите на Интел за тековните iPhone телефони во обид да бидат помалку зависни од Qualcomm QCOM како главен снабдувач на чипови.

Ова исто така важи и за екраните со органски светлосни диоди (OLED), бидејќи Apple ја намали својата зависност од Samsung со инвестирање на повеќе од 2 милијарди долари минатата година во LG Display Co, Јужна Кореја.

Компанијата беше во разговори со кинеската BOE Technology Group Co за да обезбеди OLED дисплеи за iPhone-и.

iPhone на Apple е најголем носител на приходи, но напорите на компанијата за диверзификација на своето портфолио се исплатеше, бидејќи сегментот “Услуги” е новата cash cow за компанијата.

Компанијата е на добар пат да ги удвои приходите од услугите како што се App Store, Apple Music, AppleCare, Apple Pay од 24 милијарди долари во финансискиот план од 2016 година до 2020 година. Се очекува сегментот да се зголеми силно, поттикнувајќи го усвојувањето на Apple Music и Apple Pay.

Apple ја турка оригиналната содржина бидејќи, наводно, го надминала Facebook и Alphabet GOOGL со поделба на YouTube за да се здобијат со оригинални програми.

Компании

Отворен ден на GS1 Македонија: “Дигитализација на македонското стопанство„

Објавено

на

„Онлајн“-трговијата во Македонија е во зачеток, бројот на компании и маркети кои директно ги пласираат своите производи и услуги преку интернет е се уште мал. Во светски рамки, пак, продажбата на далечина е се по застапена и прифатена од крајните потрошувачи, секоја година е се помасовна, а обртот на средства преку „онлајн“-трговијата е се поголем. Овој тренд неминовно ќе ја зафати и нашата држава. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Војна помеѓу eBay и Amazon

Објавено

на

Двете најголеми интернет маркетинг компании влегоа во битка откако eBay официјално покрена тужба против Amazon, во која обвиненува за нефер бизнис практики. Адвокатите на компанијата велат дека биле жртви на „масовна шема за компромитирање на нивниот внатрешен и-мејл систем“. Информациите потоа биле користени од страна на Amazon за привлекување на најпопуларните трговци на eBay.

Според обвинението, овие практики не се нови и веќе неколку години се применуваат, објави „ЦНет“. eBay тврди дека имаат информации за тоа дека десетици вработени на високи позиции во Amazon во САД и Европа се обложуваат на различни методи за да ги одземат најактивните трговци во конкурентна платформа. Во овој случај, станува збор за практиките на двете компании да им овозможат на аутсајдери да ги рекламираат и продаваат своите производи, што во крајна линија доведува до поголем приход.

Необичен е фактот дека, според Amazon, трговците со трета страна генерираат повеќе од 50% од нивниот промет, додека на eBay оваа вредност е 100% поради нивниот специфичен бизнис модел.

Уште е рано да се предвиди што ќе одлучи во судот во овој случај, кој ги соочува двете водечки онлајн платформи за тргување. Западните медиуми коментираат дека овој случај дополнително ќе го заостри конфликтот меѓу компаниите кои веќе имаат прилично затегнати односи.

Продолжи со читање

Компании

Google воведува наплата за YouTube, Google Play и други услуги – цената ќе ја платат производителите на ЕУ?

Објавено

на

Прв пат во својата историја, Google ќе наплаќа лиценци за телефонски производители во Европа за да ги инсталираат своите услуги, како што се Google Play, YouTube или Gmail.

Денес тоа е невозможно да се замисли Android паметен телефон кој во основа нема Gmail, YouTube, и она што е, секако, најмногу важно – Google Play. По паричната казна од 5 милијарди евра, што Google мораше да ја плати на Европската унија, од компанијата одлучија да свртат нов лист кога станува збор за водење бизнис на територијата на Стариот континент.

Врз основа на истрагата спроведена од страна на регулаторното тело на ЕУ, казната за Google следи откако беше утврдено нарушување на конкуренцијата кога станува збор за Андроид. Тоа е практика на компанијата врз основа на барањата кон телефонски производители и пре-инсталирање на основните услуги на компанијата во замена за бесплатно користење на оперативниот систем. Во прописите, меѓу другото, се наведува дека ваквата политика на Google овозможи на компанијата нефер предност во однос на своите конкуренти на пазарот.

Првиот голем чекор кој ќе го направи Google во својата нова политика за корисници во Европа е почеток за давање на лиценци за производители на мобилни телефони во овој дел на светот, кои се планира да продаде уреди со пре-инсталиран оперативен систен на компанијата за услуги од Mountain View.

Добрата вест е дека Android ќе остане бесплатен за сите.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange