Connect with us

Компании

Apple е првата компанија која достигнала 1 трилион долари

Објавено

на

Технолошкиот гигант “Apple”, чии акции се тргуваа на берзата, стана првата компанија во светот чија пазарна капитализација достигна 1.000 милијарди долари односно 1 трилион долари.

Достигнувањето на трилионската сума ќе биде големо признание за Тим Кук, извршниот директор кој во изминатиот период добиваше многу прашања за неговото водење и позиција како лидер одткако го наследи Џобс кој почина во 2011. „Растот на акциите е резултат, а не постигнување само по себе“ извавува Кук во едно едно интервју. „За мене, најважни се производите и луѓето кои се корисници на истите“.

Иако некои сметаат дека на Apple му се потребни нови производи за да продолжи со продажбата и зголемување на капиталот, сепак, Apple го надмина трилион-нивото благодарение на веќе постоечките iPhone 8 и X – особено во Кина и Јапонија.

Амазон, Алфабет и Мајкрософт исто така се доближија до рекордни високи суми годинава. Амазон вреди речиси 900 билиони долари, додека Алфабет (Гугл) и Мајкрософ вредат по повеќе од 800 билиони долари.

Сепак, Apple не е првата компанија во светот која го надминала трилионот. Нафтениот гигант PetroChina ја достигна оваа бројка уште во 2007-та кога започна продажбата на акции во Шангај. Иако потоа вредноста на акциите се намали, PetroChina се наоѓа на Њујоршката берза и сега вредноста и изнесува 205 билиони долари.

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange