Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Amazon, Google во судир со големите банки во врска со улогата на ФЕД во побрзо плаќање

Објавено

на

Големите технолошки компании ги повикуваат Федералните резерви да го изградат ‘рбетот за плаќања во реално време во САД, оставајќи ги најголемите банки во државата се повеќе изолирани во нивното спротивставување на идејата.

Amazon, Apple и Google ја објавија својата поддршка за ФЕД да има централна улога во развојот на модернизиран систем кој ќе ги поврзе сите американски банки и кредитните унии. Им се придружија други технолошки компании како што се PayPal, Square, Stripe и Intuit.

Само Федералните резерви можат да послужат како катализатор за навремено плаќање во реално време“, се вели во текстот на технолошките компании во писмо поднесено од страна на трговска група.

За сите детали за регулативата и одлуките на ФЕД можете да проверите тука.

Останато

Journey to Audit Challenges – Професионален едукативен настан во организација на Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори

Објавено

на

Во интерес на заедничката соработка и промоцијата на професиите интерна и екстерна ревизија, Здружението на внатрешни ревизори и Институтот на овластени ревизори организираа професионален едукативен настан со наслов The Journey to Audit Challenges/Во чекор со предизвиците на ревизијата, кој се одржа во хотелот „Холидеј Ин“. Настанот претставуваше исклучителна можност за професионално усовршување, дискусија за улогата на интерната и екстерната ревизија во заштитата на интересите на акционерите и заинтересираните страни, како и дискусија за квалитетот на финансиското известување и интерните контроли со претставниците на ревизорската професија, финансиската и деловната заедница и регулаторните институции. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Вештачката интелигенција ќе остави 10 милиони банкари без работа до 2030 година

Објавено

на

Студијата на IHS Markit предвидува дека Вештачката интелигенција (AI – Artificial Intelligence) ќе им заштеди 300 милијарди долари на банките до 2030 година, истовремено оставајќи околу десет милиони банкари без работа. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Иванка Трамп: Jа одбив понудата за работа во Светска банка

Објавено

на

Советничката во Белата куќа, Иванка Трамп, во интервју за AP, објасни дека одбила работа како шефица во Светска Банка бидејќи е среќна со нејзината сегашна функција во администрацијата, пренесува Independent. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange