Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Amazon Bank доаѓа, без повелба или регулаторно одобрение

Објавено

на

Ништо не може да го запре Amazaon. Ниту банкарските регулатори ниту географските граници не можат да ги забават. Со патенти, трпеливост, подготвеност за неуспех, огромна и посветена база на клиенти, универзум на податоци и готови пари, Амазон претставува вистинска закана за традиционалната банкарска индустрија.

Но, во Индија, персоналот за испорака на Амазон веќе зема парични депозити на прагот на луѓето. Амазон собира депозити од индиски клиенти преку функцијата Cashload во верзија на Amazon Pay. Многу индиски клиенти претпочитаат да платат за испораките во готово, при пристигнувањето. Амазон им овозможува да ги складираат сите вишок пари од нивното купување на сметката на Amazon Pay. Тие исто така можат да депонираат дополнителни средства за идната нарачка.

Билансите може да се користат и за плаќање на други сметки преку веб-страници и апликации на партнери, како што се комуналните услуги и онлајн услугите, како и за услугите на Amazon. На сметките, исто така, има и салда на картички и кредити за враќање. Трошењето и следењето на балансот на сметката се исто така вклучени.

До 10.000 рупии (143 долари по тековни девизни курсеви) може да се депонираат месечно – значителен износ во земја каде просечниот месечен приход се движи околу 50 долари.

Покрај функцијата Cashload, Амазон дозволи депозити од кредитни картички, дебитни картички и банкарски сметки.

Дали е ова најава на Amazon на тоа што може да дојде во Америка? Сосема е можно. Кога станува збор за Amazon, ништо не може да се исклучи.

Amazon веќе нуди услуга за “квази“ депозит, кредитни картички и деловни кредити. Amazon во кој момент извршните директори во традиционалната финансиска индустрија ќе признаат дека Амазон е, всушност, банка?

Останато

Арсовска: Од вкупниот буџет 3% за директна поддршка за приватниот сектор

Објавено

на

Да почнеме најпрво со претпоставката за раст на економијата врз која се базира приходната страна на буџетот, веднаш се доведува во прашање целата негова конструкција. Во состојба на континуирани политички превирања имаше потфрлање на повеќе полиња во изминатата година, особено во делот на реализација на капиталните инвестиции, дополнително треба да се има предвид дека компаниите генерираат се помали добивки. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Германски гигант ќе намали 1.100 менаџерски позиции

Објавено

на

Германскиот производител на автомобили “Daimler” ќе затвори 1.100 раководни менаџерски позиции ширум светот како дел од програмата за штедење, што претставува околу 10% од вкупните раководни позиции, објави весникот „Süddeutsche Zeitung“, повикувајќи се на внатрешни извори од работничкиот совет на компанијата. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Ангеловска: Со Предлог-буџетот за 2020 година највисоки средства досега за човечки капитал

Објавено

на

Со буџетот за 2020 година се инвестираат највисоки средства досега за човечки капитал, односно: здравство, образование и социјална заштита. Министерката за финансии Нина Ангеловска на презентацијата на Предлог-буџетот за 2020 година рече дека вкупно 154 милијарди денари ќе се инвестираат во здравството, образованието и социјалната заштита, што е 64% од вкупните расходи или зголемување за околу 10 милијарди во однос 2019 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange