Connect with us

Компании

Amazon избриша од вредноста на осум компании

Објавено

на

Amazon освен што е гигант во е-трговијата, тој е гигант и на Вол Стрит. Со само две изјави, успеа да избрише 17,5 милијарди долари од вредноста на осум компании.

Прво од „Amazon“ најавија дека ќе вработи претприемачи за своите мрежи за снабдување на локално ниво. Неколку часа по оваа изјава „Amazon“ објави дека ќе ја купи онлајн аптеката „PillPack“ – договор кој веќе го потресе здравствениот сектор.

Ова се некои од најголемите губитници од активирањето на „Amazon“ вчера:

„FedEx“ – Пад во пазарната капитализација: 823 милиони долари,

„UPS“ – Пад во пазарната капитализација: 2,16 милијарди долари,

„Walgreens Boots Alliance“ – Пад во пазарната капитализација: 6,51 милијарди долари,

„CVS Health“ – Пад во пазарната капитализација: 4,34 милијарди долари,

„Rite Aid“ – Пад во пазарната капитализација вчера: 235 милиони долари,

„Cardinal Health“ – Пад во пазарната капитализација: 795 милиони долари,

„AmerisourceBergen“ – Пад во пазарната капитализација: 818 милиони долари,

„McKesson“ – Пад во пазарната капитализација: 1,79 милијарди долари.

Компании

Google воведува наплата за YouTube, Google Play и други услуги – цената ќе ја платат производителите на ЕУ?

Објавено

на

Прв пат во својата историја, Google ќе наплаќа лиценци за телефонски производители во Европа за да ги инсталираат своите услуги, како што се Google Play, YouTube или Gmail.

Денес тоа е невозможно да се замисли Android паметен телефон кој во основа нема Gmail, YouTube, и она што е, секако, најмногу важно – Google Play. По паричната казна од 5 милијарди евра, што Google мораше да ја плати на Европската унија, од компанијата одлучија да свртат нов лист кога станува збор за водење бизнис на територијата на Стариот континент.

Врз основа на истрагата спроведена од страна на регулаторното тело на ЕУ, казната за Google следи откако беше утврдено нарушување на конкуренцијата кога станува збор за Андроид. Тоа е практика на компанијата врз основа на барањата кон телефонски производители и пре-инсталирање на основните услуги на компанијата во замена за бесплатно користење на оперативниот систем. Во прописите, меѓу другото, се наведува дека ваквата политика на Google овозможи на компанијата нефер предност во однос на своите конкуренти на пазарот.

Првиот голем чекор кој ќе го направи Google во својата нова политика за корисници во Европа е почеток за давање на лиценци за производители на мобилни телефони во овој дел на светот, кои се планира да продаде уреди со пре-инсталиран оперативен систен на компанијата за услуги од Mountain View.

Добрата вест е дека Android ќе остане бесплатен за сите.

Продолжи со читање

Компании

Како работат фирмите во Македонија?

Објавено

на

Компаниите што се пазарно ориентирани, а кои се од областа на индустријата, градежништвото, трговијата и останатите услужни дејности, во 2017 година реализирале 6,4% поголем промет и 4,8% зголемена додадена вредност во однос на претходната година, објави вчера Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Тоа што е добро за газдата, не мора да значи дека е добро за купувачот!

Објавено

на

Ryanair е нискобуџетна авиокомпанија и е главен конкурент на WizzAir. Цената на авионската картата кај овие превозници е реално ниска, но ако сакате поголем багаж или да си одберете седиште треба да платите. Всушност, освен основната карта за летот, се останато се наплаќа. Но, почнавме да се прашуваме што доколку вакви цени добијат директорите на овие авиокомпании. За среќа, има вистинска случка со директорот на Ryanair. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange