Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Amazon влегува во светот на Етереум!

Објавено

на

Kaleido , старт ап кој има за цел да им помогне на претпријатијата да имплементираат блокчејн технологија, започна нова платформа во соработка со Amazon Web Services (AWS). Kaleido Marketplace ќе обезбеди алатки и протоколи за сите компоненти на новите блокчејни проекти “од апликацијата до патот до синџирот”, изјави за Форбс основачот и извршен директор Стив Цервени.

Платформата за стоки Komgo, чија мрежа на финансиски институции ги вклучува Citi, ING, Koch Supply & Trading, MUFG Bank, Societe Generale, Credit Agricole Group, BNP Paribas и Shell.

Kaleido е еден од 50-те блокчејн проекти набљудувани од компанијата ConsenSys, компанија за блокирање на технологијата и инкубатор, која ја започна коосновачот на Ethereum, Џо Лубин, во 2014 година. Калеидо започна во мај оваа година, нудејќи поддршка за претпријатијата како дел од Blockchain Бизнис Облак платформа.

Преку пазарот на Kaleido, бизнисите имаат пристап до AWS-услугите како што се приватни мрежни и backup на податоци, други заеднички блокчејн услуги како HD паричници и индустриски производи како Chainlink (за паметни договори), Viant (за управување со синџирот на снабдување) и OpenLaw (за легални договори).

“Знаевме дека клиентите кои се обидуваат да усвојат блокчејн им треба повеќе помош отколку само инсталација. Знаевме дека им се потребни повеќе напредни компоненти кои беа лесно распоредени и претходно интегрирани “, вели Лубин.

AWS е партнер по започнувањето на Kaleido претходно оваа година, а Kaleido работеше со блокчејн тимот на Амазон за создавање на AWS интеграции . Amazon, се разбира, не е единствениот голем бизнис кој го истражува овој простор. IBM, Maersk, HSBC, Deloitte и SAP сите се вклучени во блокчејн проекти за претпријатија.

Криптовалути

Биткоинот забележа највисок раст за една година

Објавено

на

Вредноста на криптоватите, предводена од од најпопуларниот биткоин, драстично се зголеми во последните 24 часа. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање
project

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange