Connect with us

Останато

Allianz безусловно му верува на доларот

Објавено

на

Allianz Global Investors, еден од најголемите инвестициски фондови, се потпира на поскапувањето на доларот во однос на другите главни валути, соопштува „Bloomberg“.

Водечката светска валута е на најниската вредност по месеци и поголемиот дел од инвеститорите се обложуваат на продажби на краток период. Тоа сепак претставува сериозна можност за остварување на поголем профит, според Allianz Global Investors, каде сметаат дека постојат сите предуслови доларот повторно да поскапи.

Спротивно на очекувањата на пазарот

Фондот, кој управува средства за над 498 милијарди долари, се обложува против популарното верување дека доларот ќе продолжи да поевтинува, дури и откако насобраната заработка по изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ќе исчезне. Инвестициските одлуки на Allianz Global Investors се противтежа со севкупните расположенија на пазарот, сумирани во студија на аналитичкиот компанија CFTC.

Според податоците на CFTC очекувањата за раст во вредноста на доларот во однос на другите основни валути достигна најниско ниво за последните четири години. Индикативен во овој поглед е екстремно нискиот број на долгорочни позиции собрани во CFTC статистика.

Предуслови

„Очекувањата се уште треба да се за еден линеарен долар“ – објаснува Какпер Брзезњак, менаџер, специјализиран во областа на пазарите со фиксен принос во Allianz.

„Доларот е фундаментално многу поевтин во споредба со минатата година. Во одреден степен тоа се должи на краткото позиционирање на инвеститорите, бидејќи мала промена на пазарот може да доведе до голем пресврт“ – додава тој.

Американската фискална експанзија и зголемувањето на каматните диференцијали би можеле да бидат потенцијални причини за поскапувањето на доларот, а израмнувањето на профитабилноста во земјите од Европската унија и Кина би можела да помогне за слабеењето на валути како еврото, според Брзезњак. По постигнувањето на врв во почетокот на јануари 2017 година, индексот „Bloomberg Dollar Spot“ кој предвиде пондерирана вредност на американската валута во однос кошница од други валути, ја намалил вредноста за околу 12%.

Како резултат на тоа, од Allianz создале позиции, кои се потпираат на поскапувањето на американската валута во однос на еврото, канадскиот долар и други основни валути.

Останато

Хрватскиот репрезентативец Анте Ребиќ ги отплатил кредитите на жителите во селото од каде потекнува!

Објавено

на

Младиот хрватски репрезентативец Анте Ребиќ дефинитивно е едно од најголемите изненадувања во финалистот на 21-от Мундијал во Русија.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите сеуште влеваат доверба

Објавено

на

“Хаш стапката” претставува степенот на вкупното ископување на криптовалути. Таа се зголеми за 155% од почетокот на годината.

Според наводите на сајтот Cryptoslate, главната причина за зголемување на хаш – стапката е дека секоја блок награда од 12,5 биткоини е во вредност од околу 78.000 долари, па така крипторударите се и понатаму мотивирани да видат колку може да заработат на овој начин. Овие големи награди, сепак, нема да траат вечно. Се очекува наредно преполовување на вредноста на наградта да се случи на 25 мај 2020 година, а вредноста ќе се намали на 6,25 биткоини по блок, или околу 39.000 долари по тековни цени. Ова значи дека рударите моментално брзаат да направат колку што е можно повеќе биткоини.

Иако ентузијазмот околу биткоинот и другите криптовалути полека се намалува, екстремни оптимисти сеуште има. Инвеститорот Тим ​​Драпер (кој инвестираше во Тесла, Skype и Hotmail) сугерираше дека биткоинот ќе вреди 250 000 долари до 2022 година. Џек Дорси, шеф на Твитер, еднаш сугерираше дека биткоинот би можел да стане единствена глобална валута за само 10 години.

 

Продолжи со читање

Останато

САД им се заканува на државите кои инвестирале во Русија

Објавено

на

Вашингтон го повтори предупредувањето дека може да воведе санкции за западноевропски компании кои инвестирале во рускиот гасовод „Северен тек 2“ кон Германија.

Според американската Влада, Москва го користи проектот за да предизвика раскол во Европа.

– Бевме јасни дека постои ризик од воведување санкции за компаниите кои работат во секторот на рускиот енергетски извоз, изјави претставник на американскиот Стејт департмент.

Тој додаде дека Вашингтон смета оти „гасоводот ќе ја поткопа целата енергетска безбедност и стабилност на Европа, давајќи и на Русија уште еден инструмент за вршење политички притисок врз европските земји, особено врз Украина“.

– Русија сфаќа дека овој проект ја дели Европа и го користи за да добие предност, истакна тој.

Пет западноевропски компании инвестирале во „Северен тек 2“ – германските Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), австриската О Ем Ви (OMV), француската Анжи (Engie) и англо-холандската Шел (Shell).

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange