Connect with us

Останато

Alibaba ја отвори својата прва платформа за е-трговија во Европа

Објавено

на

Кинескиот интернет гигант „Alibaba“ ја отвора првата Светската платформа за електронска трговија (eWTP) во Европа, соопштија светските агенции, повикувајќи се на кинеската новинска агенција „Ксинхуа“.

Компанијата потпиша во средата договор за отворање на платформата за електронска трговија со белгиската влада, целта е да се промовира долгорочната прекугранична трговија.

Церемонијата беше во белгискиот град Лиеж и на неа присуствуваа белгискиот премиер Шарл Мишел и кинескиот амбасадор во Брисел, Цао Чжунмин.

„Создавањето на новата платформа ќе им овозможи на голем број белгиски претпријатија да работат со Кина и нудат високо квалитетни производи од Белгија на кинескиот пазар“, забележува Цао Чжунмин.

Премиерот Шарл Мишел рече дека новата платформа ќе ја зголеми конкурентноста на белгиските и кинеските бизниси на меѓународната сцена.

Истовремено компанијата „Cainiao Smart Logistics Network“, дејствува како единица на „Alibaba“, која потпишала договор со аеродромот во Лиеж за закуп на површина од 220.000 квадратни метри за создавање на посебен логистички центар во кој првично ќе бидат инвестирани околу 75 милиони евра.

Според прогнозите новата електронска платформа заедно со истовремената инфраструктура во следните пет години ќе овозможи во Кина да се увезува европски производи во вредност од 200 милијарди долари.

„Alibaba“ е едно од најголемите светски онлајн трговски друштва. Тоа е создадено во 1999-та година од кинескиот бизнисмен Џек Ма. Нејзината капитализација во 2018-та година е околу 500 милијарди долари, а нејзините регистрирани корисници се околу 80 милиони луѓе во целиот светот.

Светската платформа за електронска трговија веќе има поделби во Малезија и Руанда. Меморандумот за разбирање потпишан со Белгија, со што ќе се постават основите за брзото навлегување на платформата на нови европски пазари, забележува „Ксинхуа“.

Останато

Grouper.mk прогласен за Најдобар Сајт за 2018 година во Македонија

Објавено

на

На доделувањето на наградите на манифестацијата „Сајт на годината“, која се одржа изминатава недела традиционално деветта година по ред, Grouper.mk беше избран за Најдобар Сајт за 2018 година во Република Македонија од страна на гласачите и комисијата. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Национална конференција: Граѓаните воопшто не се запознаени со мерките за вработување

Објавено

на

Во 2018 и 2019 година во однос на 2017 година е намален износот на средства што се издвојуваат за спроведување на активните програми и мерки за вработување, односно за 44% или 437 милиони денари, рече програмскиот координатор Дарко Антиќ од Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ на денешната национална конференција „Дали и колку граѓаните чувствуваат бенефит од спроведувањето на активните мерки, програми и услуги за вработување“. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange