Connect with us

Лични финансии

91% од корисниците не знаат што е Open Banking

Објавено

на

Дури и кога е објаснето поимот, само 41% од корисниците се заинтересирани и само 11% навистина сакаат длабоко објаснување.

Клиентите од банките најчесто само сакаат сигурно место за својата паричка и, кога добиваат, не бараат многу причини за промена. Фактот дека третина од британските клиенти не користат онлајн банкарство и две третини не користат мобилно банкарство, покажува дека потрошувачите и понатаму се многу внимателни по технологијата во банкарството. Исто така, и натаму има многу медиуми кои уште фрлаат страв во главите на купувачите за отворено банкарство.

Вашите финансиски информации, како што се податоци за трошоци и каде и колку често влегувате во долгови, се приватни. Информациите се достапни само за вас и вашата банка. Барем вака беше со години, но за да пополека ова се менува во времето на “отворено банкарство”.

Неодамнешното истражување на компанијата Accenture открива дека 85% од испитаниците изјавиле дека поради загриженост од измама избегнуваат размена на финансиски податоци, а 69% изјавиле дека нема да раздадат финансиски податоци со претпријатија кои не се банки.

Интересно е кога разните сервиси бараат од клиентот да го одобрат прашањето дали сакаат да пристапат кон трети страни на нивните банкарски податоци, секако, повеќето ќе речат не. Меѓутоа, ако ги прашате дали сакате да пренесат пари на своите пријатели преку Фејсбук, најверојатно ќе речат да. =

Слично е кога размислуваме за плаќања од мобилни уреди, па кога се прашуваме луѓето дали плаќаат преку мобилни плаќања, многумина мислат дека не го прават тоа. Меѓутоа, ако ги прашате луѓето да купуваат игри во апликацијата на нивниот телефон, многу од нив одговараат потврдно, без да размислат дека токму тоа е мобилно плаќање.

Сепак, бројни мислења се дека отвореното банкарство е добро и им овозможува на банките да им дадат податоци на корисниците на трети страни во форма, во која купувачите им веруваат на апликациите, и кои можат да дадат повеќе искуства од нив на секое време.

Ненамерната последица на отвореното банкарство е дека скоро се со што денес банката се занимава е да биде демократизирана и распоредена на илјадници FinTech фирми и сигурни социјални и комерцијални апликации, од Убер до Старбукс.

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange