Connect with us

Лични финансии

7 чекори како да правите пари на Upwork

Објавено

на

Upwork е една од најпопуларните платформи за онлајн заработување. Таа има свои уникатни правила на игра и ние решивме да ви ги претставиме.

  1. Дефинирајте кој сте и што сте. Прецизното дефинирање ќе ви донесе 20% поголеми шанси некој да сака да ве вработи.
  2. Дефинирајте ги т.н. тагови. Таг претставува збор кој ја дефинира вашата дејност и што точно планирате да работите.
  3. Напишете опис. Опишете колку можете појасно и подетално што работите, колку искуство имате и зошто сте вие идеалниот кандитат да ви ја дадат работата.
  4. Направете тестови. Самата платформа ви нуди да се тестирате во различни области (од јазици до програмирање). Направете тестови со кои ќе го докажете вашето знаење.
  5. Завршете 5/10 помали задачи. Почнувате да работите денес и немате никаква историја на платформата. Завршете повеќе помали задачи, тие се шанса да се докажете дека сте добри во работењето. Не заборавајте да побарате да ви остават препорака на крајот од проектот.
  6. Креирајте портфолио. Помалите задачи секако ќе придонесат да го креирате портфолиото, но можете да ги додадете и проектите на кои сте работеле локално.
  7. Аплицирајте за големите задачи. Обидете се. Нема да успеете да заработите ако не пробувате. Бидете храбри и смели во своето работење.

Дополнително: Пред да аплицирате за некој проект, внимателно прочитајте го описот на проектот. Одговорете зошто буквално на се.

 

Лични финансии

7 паметни начини за заштеда на пари за Нова година

Објавено

на

Радост, среќа… тоа се само два збора кои писателите ги користат кога сакаат да го опишат периодот што доаѓа. Но, има и сериозни финансиски импликации. Повеќето од нас, ќе потрошат поголема сума на пари за време на празниците. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако го “хакнеме„ Black Friday ќе успееме да заштедиме пари

Објавено

на

Додека продажбата на Black Friday веќе може да се викаат “Масивни попусти”, секогаш има повеќе што може да се стори за да се задржат парите цврсто во вашиот џеб. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange