Connect with us

Лични финансии

7 паметни начини за заштеда на пари за Нова година

Објавено

на

Радост, среќа… тоа се само два збора кои писателите ги користат кога сакаат да го опишат периодот што доаѓа. Но, има и сериозни финансиски импликации. Повеќето од нас, ќе потрошат поголема сума на пари за време на празниците.

Ако сте еден од оние кои веруваат во ѕвонење на Дедо Мраз за Нова Година, а не сакате да потрошите купче пари, тука се 7 паметни начини да го насликате боите на радоста (црвена) без да ги извадите сите пари од џебовите.

1. Направете домашна забава.

Дали навистина ви е потребна соба полна со странци, убав прекриен набој и прескапи пијалоци кога имате четири ѕида што можат да ги забавуваат луѓето што ви се допаѓаат? Тоа е поедноставно и дефинитивно поисплатливо.

2. Размилсете за ноќните забави.

Вечерни забави, иако многу забавно, можат да бидат тешки за џебот. Ако славите во домашна атмосфера, ќе купите храна што одговара на вашиот буџет и количина што е доволна да се најадете.

3. Нова Година во “бегство“.

Ако имате пријатели или семејство кои живеат во место поинтересно од вас, размислете да видите дали можете да ја поминете вечерта со нив, со што ќе бидете во мини-бегство.

4. Зачувајте ја шампањската до само полноќ.

Иако директно шампанско традиционално се користи за 00:00ч, можете да размислите за служење на празнична сангрија. Ако сте домаќини на своите гости дома, смислете да пиете и нешто топло, како на пример греено вино.

5. Размислувајте за транспортот.

Доаѓањето до и од забава е често тешко со оглед на тоа што сè е во голема мера затворено и јавниот транспорт е редок. За да го ублажите проблемот, може да размислите за планирање на вечерта, така што ќе можете да останете кај пријателите или како што е советувано претходно, да бидете домаќин на забава. Но, ако мора да добиете превоз, одржете ги временските распореди за локален превоз и испланирајте соодветно.

6. Не претерувајте со декорациите.

Да, сите ние го сакаме нашето место да биде украсено за влез во новата година. Но, можете да размислите за повторна употреба на некои од божиќните декори или од минатогодишните. Исто така, избегнувајте украси со годината отпечатена на неа ако купувате нови украси, па така ќе ги користите уште неколку години.

7. Конечно … Пијте паметно.

Едно од најскапите купувања на оваа вечер е очигледно алкохолот. Ако се забавувате надвор, не заборавајте да го одберете алкохолот и бројот на кругови мудро. Но, ако хостирате дома, може да размислите да служите неколку домашни бендови или да се држите до повеќе економски можности или да ги поканите гости. Ако сте на гости и треба да возите, не пијте воопшто.

Заштеда на пари не треба да престане со новата година и прославата. Штедењето е одлична новогодишна резолуција и ако не сте го практикувале до сега е една од најдобрите навики кои може да ги стекнете.

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако сте толку паметни, зошто не сте богати? Изгледа тоа е само шанса.

Објавено

на

Најуспешните луѓе не се најталентираните, само најсреќните, потврдува новиот компјутерски модел за  создавање богатство. Имајќи го ова во предвид, можеме да максимизираме поврат од многу инвестиции. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange