Connect with us

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка.

Но, дали навистина го извлекувате најдоброто од пластичното искуство? Еве 7 совети за кредитна картичка, за кои секој треба да знае.

1. Проверувајте го билансот.

Информираноста за тоа колку трошите со вашата кредитна картичка е полесно од кога било досега. Можете да го правите тоа преку мобилна или веб апликација или СМС известување.

2. Потрошувачките алатки за анализи овозможуваат држење во рамките на вашиот буџет

Еден од најпознатите потценети онлајн банкарски карактеристики понудени од страна на повеќето издавачи на кредитни картички овие денови е алатка за анализа на трошоците. Ова ви овозможува да видите ефект на тоа колку трошите со вашата картичка во различни категории (ресторани, патувања, општа стока, итн.). Обично можете да одберете да го видите ова за месечна основа или да ги разгледате вашите модели на трошење со текот на времето.

3. Плаќањата во долгот на средина на месец може да го подобрат вашиот кредитен рејтинг

Секој месец, издавачот на вашата кредитна картичка испраќа извештај за вашата сметка до кредитното бир. Вклучен во овој извештај е вашата рамнотежа, која се користи за пресметување на вашиот кредитен сооднос.

4. Учествувајте во наградни игри.

Ако сте голем онлајн купувач, дефинитивно треба да го користите наградниот центар на вашата кредитна картичка секој пат кога ќе поставите нарачка. Ова е лесен начин да заработите тони дополнителни награди за секој денар што го трошите. И не претпоставувајте дека вашиот издавач не ја нуди оваа можност.

5. Поместувањето на датумот на достасаност може да ви помогне да избегнете недостаток на плаќање.

Недостатокот на плаќање со кредитна картичка е лоша вест за вашиот FICO кредитен рејтинг, бидејќи 35% од неа се определува од вашата историја на плаќања. Ако датумот на достасување на вашата кредитна картичка доаѓа во незгодно време во текот на месецот, размислете за префрлување. Обично можете да го направите ова преку интернет или со поставување на повик до издавачот. Овој едноставен потег би можел да оди подалеку кон зачувување на вашиот добар рејтинг.

6. Стратешко прескокнување е најдобриот начин да се максимизираат “наградите„.

Користејќи само една картичка со високи награди за лојалност за сите ваши трошоци е добар начин да се добијат многу поени. Секако, ако имате повеќе вакви картички мора да имате добра стратегија за нивно користење.

Лични финансии

10 добро платени работни места со скратено работно време

Објавено

на

Живот значи да се живее. Постојат добар број на работни места со скратено работно време каде што се плаќа доволно за да се живее удобно и да се има некое екстра време за всушност уживате во себе. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange