Connect with us

Платежни картички

6 лекции за банкарската индустрија од American Express

Објавено

на

American Express стана господар за добивање на најмногу од секоја фаза од патувањето на клиентите, од апликациите за сметки и одобрувања, до ангажирање и упатување.

Секогаш кога се направени споредби помеѓу American Express и банкарската индустрија, многу банкарски раководители брзо кажуваат за компанијата: “организациите со картички се различни од банкарството”, или “American Express само цели кон премиум сегментот” или дури “American Express е монолин бизнис, за разлика од понудата на широк асортиман на услуги”. Додека секој од овие аргументи е валиден, American Express може да ги поучува банките и кредитните унии многу за тоа како да усовршат сè, од отворање на нова сметка до ангажман на потрошувачите и крос-продажба.

Платежната индустрија се соочува со истите предизвици и можности на традиционалното банкарство, вклучувајќи ја и следната динамика:

 • Брзо менување на екосистемот, нагласен со развојот на потребите на потрошувачите, зголемената конкуренција и постојаните регулаторни промени;
 • Зголемено значење на дигиталните канали;
 • Воведување и прифаќање на нови дигитални технологии;
 • Зголемено значење на податоци и напредна анализа;
 • Мрежи кои ги разменуваат традиционалните готовински и кредитни трансакции;
 • За да одиме напред, секоја фаза од патувањето на клиентот мора да биде усовршена и дигитализирана на персонализиран и беспрекорен начин, искористувајќи ги предностите на промените на пазарот погоре.

Лекциите на American Express кои се одговор на најголемите предизвици во денешницата се:

 1. Направете дигитален начин, кој ќе биде многу едноставен, за полесно отворање на нови банкарски сметки;
 2. Имајте силна вредносна пропозиција и јасно комуницирајте ја со клиентите;
 3. Максимизирајте ја вредноста на податоците – American Express ги употребува сите можни податоци за клиентите;
 4. Дозволете им на корисниците да стапат во комуникација со вас преку нивниот мобилен телефон;
 5. Одржувајте силна врска со Millenials и
 6. Изградете програма базирана на препораки од пријатели.

American Express, a.k.a. AmEx, е еден од 20-те светски светски брендови. Компанијата за финансиски услуги е основана во 1850 година. Таа е една од 30-те компании кои го сочинуваат индексот Индустриски индекс Дау Џонс. Основна дејност на компанијата е кредитни картички и патнички чекови. American Express кредитни картички се гледаат како премиум производ. Kомпанијата има помалку кредитни загуби од своите конкуренти. Компанијата сака да се задржи со традиција. Нејзиниот слоган “Don’t Leave Home Without It”  датира од 1975 година. AmEx е често високо рангиран на индустриските листи. Списанието “Fortune” го наброја како една од 30-те најценети компании во светот и “Њујорк тајмс” објави дека има 91% стапка на задоволство на клиентите.

Затоа, нивните совети се добредојдени кај сите финансиски инстируции.

Платежните картички American Express во Македонија се достапни единствено преку Силк Роуд Банка.

Платежни картички

Повеќе трансакции, повеќе поени за тебе!

Објавено

на

Стартуваше ново изненадување во рамките на бонус програмата на Халкбанк АД Скопје! (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Промотивна понуда за Visa Gold кредитната картичка на Стопанска банка АД Скопје

Објавено

на

Сите корисници кои ќе аплицираат за нова Visa Gold кредитна картичка од Стопанска банка АД Скопје добиваат промотивна 5,5% каматна стапка за целата година.

Побрзајте и аплицирајте за Вашата нова Visa Gold кредитна картичка и искористете ја промотивната каматна стапка.

Продолжи со читање

Платежни картички

Промотивна понуда за сите корисници на кредитните картички на Халкбанк

Објавено

на

Промотивна понуда за сите корисници на кредитните картички Mastercard Standard, Mastercard Contactless, Visa Classic ,Visa Gold и Mastercard World на Халкбанк!

Искористете ја промоцијата и подигнувајте готовина од сите АТМ БЕЗ ПРОВИЗИЈА, овој месец од 22ри до 28ми!

Последната седмица од секој месец оваа 2019 година ќе биде „резервирана“ за оваа промотивна поволност до крајот на годината!

 

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange