Connect with us

Странски банки

58 милијарди инјекција пред Кинеската Нова година

Објавено

на

Пред да започне еднонеделната прослава на лунарната Кинеска Нова година во економијата се “испумпани” нови 58 милијарди американски долари или 300 милијарди кинески јуани.

Новиот потег на централната кинеска банка доаѓа со цел да се зголеми ликвидноста на комерцијалните банки на кои ќе им треба зголемена количина на кеш.

Кина со овој потег продолжува да ја олеснува монетарната политика, а притоа не ги промени каматните стапки.

Ефектите од новата финансиска инјекција треба допрва да се покажат кога кинеските граѓани се очекува да потрошат многу пари за празниците, потоа доаѓаат обврски за плаќање на годишните даноци, а банките немаат голем лимит за чување на задолжителна резерва.

Засега се бележи минимален раст на берзанскиот индекс CSI 300.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централните банки во светот забрзано се префрлаат од доларот кон златото

Објавено

на

Централните банки во целиот свет забрзано ги зголемуваат резервите на злато кои ги имаат и кои минатата година достигнаа максимум во последните 31 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

2021 година ќе биде рекордна во однос на профитите за американсите банки!?

Објавено

на

Најголемите банки на „WallStreet” наскоро треба да пријават рекордни профити во 2021 година, благодарение на високите приноси во секторот на инвестициското банкарство и помалите од очекуваните загуби од кредитите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно