Connect with us

Останато

50 најиновативни компании за 2017 година

Објавено

на

Сајтот „Fast Company“ веќе 10 години по ред ја објавува листата „World’s Most Innovative Companies“. 

Нивниот тим истражува над илјада компании во потрага по оние кои ги прават најголемите промени во општетството. Еден од клучните критериуми при оценка и рангирање е влијанието што го имаат компаниите.

 

 1.Amazon

Бидејќи нуди повеќе, многу брзо и попаметно

 

2. Google

Поради развој на фотографска меморија

 

3. Uber

Затоа што го забрзува автономното возење

 

4. Apple

Ги одржува своите предности

 

5. Snap

Овозможува нов начин на кој го гледаме светот

 

6. Facebook

Затоа што умее да пласира вистински реклами во вистински момент

 

7. Netflix

Затоа што го прави „сурфањето“ повторно забавно

 

8. Twilio

Бидејќи им дава глас на апликациите

 

9. Chobani

Затоа што се истакнува во продавница

 

10. Spotify

Бидејќи ги мами уметниците со податоци

 

 

На листата од 50 комапнии се најдоа и Alibaba(11), Huawei(15), Airbnb(17), Buzzfeed(18), IBM(21), Kenzo(25), TaskRabbit(30), Microsoft(31), Adobe(35), Marriott(39), Headspace(44), Drone Racing League(50).

Криптовалути

Објавено е првото тргување со фјучерси за биткоин

Објавено

на

Првото тргување на берзански фонд поврзано со фјучерси на биткоин беше извршено на Волстрит, што значи дека инвеститорите во криптовалути конечно го добија она што го бараа, пренесува „CNN”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Авганистанската економија ќе има пад до 30 проценти, што може да доведе до бегалска криза

Објавено

на

Авганистанската економија може да се намали за 30 проценти оваа година, и тоа најверојатно ќе поттикне бегалска криза што ќе ги зафати соседните земји, Турција и Европа, објави Меѓународниот монетарен фонд. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ковачевски: До крајот на 2022 година МФ ќе спроведе реформа во буџетското сметководство, од готовинско преминуваме на пресметковно начело

Објавено

на

Силни, ефективни и отчетни институции во јавниот сектор се клучни за воспоставување стабилно економско опкружување и одржлив раст, што се покажа и во услови на пандемијата предизвикана од ковид-19. Оттука, основната цел на водењето буџетско сметководство и буџетско известување е круцијално за управување со Буџетот и постигнување финансиска одговорност при изготвување и носење на деловните политики и одлуки, односно урамнотежено буџетско трошење од реално расположливите средства. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно