Connect with us

Останато

5 работи кои вработената на шалтер би сакала да ги знаете

Објавено

на

Порталот „Неа.мк” – портал наменет за припадничките на понежниот пол направи кратко истражување за жените кои работат во банка, на шалтер и секојдневно се соочуваат со „интересни“ ситуации.

Кои се петте работи коишто жените вработени на шалтер во банка би сакале нивните клиенти да ги знаат.

1. И само да прашате, треба да почекате во ред.

„Нам не ни менува кого ќе го услужиме прв, бидејќи секако сите ќе дојдат на ред. Но она што е проблем е редот, кој е многу важно да го има. Често поради еден „фраер“ кој сака „само да праша“, се случува апсолутен хаос, кавги и слично, па така сите подолго чекаат. Знаеме и разбираме дека Ви се брза, но реално на сите им се брза. Никој не сака да го помине денот во ред, а уште помалку во објаснувања за тоа кој е на ред.”, велат дел од анкетираните жени.

2. Не се јаде многу лук пред одење во банка. Препорачливо е и да нема 24 часа и од последното туширање.

„Секако дека сите сакаме да јадеме пинџурче со лукче, макалце и слично (дури и ние банкарите), но убаво е да се внимава да не е непосредно пред одењето во банка, која е најчесто во затворен простор. Туширањето е објаснето, тоа е тоа. Мора да признаеме дека ситуацијата е многу подобра откако носиме маски.”, велат благаничките.

3. Не можеме да Ви помогнеме ако немате лична карта.

„Откако ќе донесете документ за идентификација, со задоволство ќе ги завршиме сите итни работи. Важно е да разберете дека работиме со пари и тоа што бараме документи за идентификација Ве штити и Вас и Вашите пари. Доколку не е така би можел секој да дојде и да се претстави со Ваше име. Кога ќе размислиме така, не е толку наивно тоа со личните карти, нели? Па затоа, колку и да не „шармирате“, тешко дека ќе помине.”, појаснуваат анкетираните банкарки.

Целиот текст можете да го погледнете на Неа.мк.

Останато

ИОРРМ преку видео конференција успешно организираше електронско изборно собрание

Објавено

на

На 16ти октомври 2020 година се одржа изборното собрание на Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ), за првпат во целосно дигитална форма. Во време на неизвесност и отежнати услови заради пандемијата на COVID-19, ИОРРМ одлучи 27-та седница на Собранието на ИОРРМ да се одржи во форма на видео-конференција, пред се поради заштита на здравјето на членовите и вработените на ИОРРМ.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Што направи виртуелниот експерт Славчо од А1 Македонија за 30 дена?

Објавено

на

Виртуелениот експерт Славчо е чет-бот кој разбира и зборува македонски јазик. Со него можете да комуницирате на кирилица или латиница. Комуникацијата со Славчо е целосно бесплатна, a со него можете да разговарате на веб страницата на А1 Македонија или преку апликациите Viber и . (more…)

Продолжи со читање

Останато

Шпанските банки виновни за “хаосот” во Барселона?

Објавено

на

Фото: AS

Хаосот во Барселона повторно продолжува откако играчите ја отфрлија молбата на раководството за намалување на платите, обелоденија медиумите во Каталонија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно