Connect with us

Осигурување

5 причини зошто морам да имам патничко осигурување

Објавено

на

Ако сте како повеќето, најверојатно вака се подготвувате за големо патување: пакувате премногу, сфаќате дека вашиот куфер нема да се затвори, седнувате на куферот и магично тој ќе се затвори. Но, постои едно нешто што дефинитивно, апсолутно треба да се пакува и обично го оствате за на крај: патничко осигурување. Ако е потребно извадете една непотребна блуза од куферот и направете место за патничкото осигурување.

Зошто морам да имам патничко осигурување причина број 1: ќе ги спречи дополнителните трошоци ако се случи несакана ситуација.

Зошто морам да имам патничко осигурување причина број 2: лечењето во странство е премногу скапо, можеби нема да имате доволно пари на сметката за да се лекувате.

Зошто морам да имам патничко осигурување причина број 3: не сакате некој помала несреќа (пр. болно грло) да ви го уништи целото патување.

Зошто морам да имам патничко осигурување причина број 4: лесно можете да најдете осигурителна компанија која ќе ви даде поволни услови.

Зошто морам да имам патничко осигурување причина број 5: во некои држави за да поминете граница мора да поседувате патничко осигурување, државите тоа го пропишале за да ве заштита, а не да ви ги земат парите.

Патувањата треба да се убави и луѓето се среќни и возбудени кога одат на патување. Но, лошите работи може да се случат без претходна најава. Секогаш постои можност за изгубен багаж, несреќа, хоспитализација, удари на аеродромот, кражба и губење на документи или нешто што е надвор од вашата контрола. Секогаш можеме да им предложиме на нашите читатели да преземат дополнителни мерки на претпазливост кога патуваат.

Најверојатно сега прво патничкото осигурувањето ќе го спакувате, зарем не? Тоа е најважниот елемент покрај пасошот и паричникот.

Домашни банки

Халкбанк ќе отвори своја осигурителна компанија

Објавено

на

По информацијата објавена од Македонската берза дека акциите на „Нова Осигурување АД Скопје” се продадоа за вкупно 3,2 милиони евра во две блок-трансакции, „Халкбанк АД Скопје” и официјално потврди дека сега поседуваат 100 отсто од капиталот на осигурителната компанија.

(more…)

Продолжи со читање

Осигурување

КРОАЦИЈА ОСИГУРУВАЊЕ ОСТАНУВА СИГУРЕН ПАРТНЕР НА МАКЕДОНСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕН РАКОМЕТ

Објавено

на

Во пресрет на дваесет и шестото Светско првенство во ракомет, кое од утре (10.01.) до 27-ми јануари се одржува во Германија и Данска, Кроација осигурување – Друштво за неживотно осигурување го продолжи парнерството со Ракометната федерација на Македонија. На тој начин компанијата даде придонес во обезбедување на неопходните предуслови за уште едно успешно учество на нашите репрезентативци на најголемото ракометно натпреварување оваа година.  (more…)

Продолжи со читање

Осигурување

Кроација Осигурување – Живот го демантира Винер Лајф со Факти

Објавено

на

Кроација Осигурување – Живот го демантира Винер Лајф со Факти откако во јавноста беше објавено интервју со Марко Дамевски, Менаџер за продажба во Винер Лајф. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange