Connect with us

Останато

5 највлијателни книги на сите времиња

Објавено

на

Ворен Бафет, веројатно најуспешниот инвеститор на нашето време, еднаш рече дека клучот за неговиот успех е читањето. Знаеше дека може да чита до 500 страници на ден. Неговите омилени теми се, се разбира, претприемништвото, бизнисот, инвестициите и теориите за успех.

Бил Гејтс и Марк Цукерберг, исто така, прочитале многу корпоративни книги. Читањето е навистина важно ако сакате да бидете изложени на нови идеи, начини на размислување и различни вештини. Ова ќе ви помогне во кариерата, како што ќе почнете да барате и друга работа, пишува Business Insider.

Кои се највлијателните книги на сите времиња?

Џон Брукс: Бизнис авантури

Бил Гејтс ја нарекол книгата најдобрата деловна книга што ја прочитал во неговиот живот. Во книгата се зборува за скандали и катастрофи на големите корпорации, од кои еден обичен бизнисмен може да научат многу лекции.

Бенџамин Греам: Интелигентен инвеститор

Според многу финансиери, книгата е најдобриот консултант за инвеститорите на дваесеттиот век. Бенџамин Греам ја кажува неговата филозофија за “вреднување на инвестиции”

Клејтон М. Кристенсен: Иновативна дилема: Револуционерна книга со која ќе се промени начинот на работа

Оваа книга нуди совети како да се изгради успех и како да се избегнат грешките. Таа е наменета за сите лидери и иноватори кои сакаат сосема нов и уникатен пат до успех. Често се дружле оваа книга со Стив Џобс и Џеф Безос, кога тие го создале првиот облак за складирање на податоци на Apple.

Вилијам Н. Thorndike: аутсајдери: Осум Неконвенционални извршни директори и нивните радикално-рационални планови за успех

Што го прави извршниот директор успешен? Дали е лидер со силна индустриска експертиза? Може ли да се опише како харизматичен, доблесен звучник кој нема недостаток на доверба во управувањето со компанијата? Што е навистина важно кога ја води организацијата? Што е одличен режисер? На годишниот состанок на акционерите Беркшир Хатавеј, Ворен Бафет јавно ја препорачал книгата на сите присутни.

Дејл Карнеги: Како да освоите пријатели и да влијаете на луѓето?

Им помогнала на многу луѓе на патот кон успехот во бизнисот и во приватниот живот. Еден од најпознатите револуционерни и најуспешните книги на сите времиња, “Како да освојте пријатели и да влијаете на луѓето„ ќе те научат шест трикови за вашиот народ побрзо и полесно.

Останато

Студентите и младите инженери ќе го подобруваат образованието

Објавено

на

Бордот на Европски студенти на технологија (БЕСТ) Скопје и Асоцијацијата на здруженија на инженери – Инженерска институција на Македонија потпишаа Меморандум за соработка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во Русија има се повеќе милијардери

Објавено

на

Во Русија во 2018 година бројот на милијардери е зголемен за пет од лани и сега има 74 според годишниот извештај на банката Кредит Суис. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Комисијата за хартии од вредност во работна посета на Комисијата за хартии од вредност на Словенија

Објавено

на

Претставници на Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија заедно со Комисионерката Лиле Делиџакова на 11 октомври, 2018 година беа во работна посета на Агенцијата за пазар на хартии од вредност на  Република Словенија во Љубљана.

Директорот на Агенцијата за пазар на хартии од вредност Г-дин Милош Час  имаше воведно обраќање во кое ги отслика пазарните движења и состојби во Словенија и изрази подготвеност со сите ресурси да и помогне и да ја поддржи  Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија при нејзиниот информатичко-технолошки  развој и унапредување на капацитетите.

Потоа, беа реализирани неколку работни сесии со Стручните лица кои го изработиле нивниот Информатички систем за известување и обработка на податоци, преку кој овластените учесници на пазарот ги доставуваат своите финансиски и нефинансиски известувања, кои потоа на соодветен начин и во специфичен формат се обработуваат за потребите на регулаторот.

Овој  систем  содржи компонента за размена на информации и податоци поврзани со трговски трансакции кои се случуваат на пазарите на капитал на сите држави членки на ЕСМА.

Ваквата работна посета која  претставува уште еден  чекор за зајакнување на односите меѓу двете институции  беше договорена уште при првата средба на Претседателот на Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија М-р Нора Алити  со нејзинот словенечки колега  Г-дин Милош Час која што  се реализираше  на 27 јуни, 2018 година во Љубљана.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange