Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

5 методологии за обезбедување финансии за бизнисот

Објавено

на

Еден од начините да се осигурате дека вашиот бизнис расте е со проширување на разни локации. Се разбира, ова може да значи ставање нови продавници во различни делови на земјата.

Меѓутоа, ако немате финансиски средства за да се справите со оваа задача, идеално е да добиете кредит. Пред посетата на заемодавачот, совршено е да се знаат неколку совети за да се осигури дека финансирањето на бизнисот е неопходно.

  1. Креирајте бизнис план.

Подготвувањето за посета со вашиот банкар за позајмување пари е важно. Ова значи обезбедување на писмена документација за тоа како имате намера да го користите кредитот што го добивате.

Креирање на детална листа на трошоците за изградба на локалите е еден од најдобрите начини за добивање на заемот. Одвојте време да се сретнете со градежна компанија и тоа може да ви помогне да добиете точна проценка.

2. Обезбедете референци.

Да можеш да докажеш дека имаш интегритет и да се почитуваш од твоите конкуренти може да биде корисно во добивањето на пари што ви треба. Помислете на најмалку три лица кои со задоволство ќе ве уверат и ќе ги наведете како референци.

Не занемарувај да го додадете целото име, телефонски број и видот на врската што ја имате со овие лица.

3.  Спремете ги сите можни документи.

Убаво прочитајте каква документација банката бара од вас кога аплицирате за кредит. Доколку нешто не можете да пополните или да најдете онлајн, одете до најблиската филијала уште пред да ја поднесете апликацијата за кредит.

4. Проверете го кредитниот рејтинг

Се разбира, најефективниот начин да се осигурате дека ќе го добиете деловниот заем што ви треба е со познавање на вашиот кредитен рејтинг. Од суштинско значење е овој број да биде доволно висок за давателите да се чувствуваат сигурни да ви ги дадат тие пари.

Имајте на ум дека вашиот кредитен рејтинг е одраз на тоа како сте г платиле сметките во минатото. Дали секогаш правите навремени исплати без да доцните? Ако е така, треба да имате висок кредитен рејтинг, и ова е од суштинско значење кога барате заем.

5. Бидете респонзивни

Се разбира, може да има неколку прашања што ќе треба да одговорите или документација што е неопходна за да ја дадете. Многу е веројатно дека вашиот кредитен службеник ќе се обиде да ве контактира по телефон или е-пошта. Од суштинско значење е веднаш да се одговори на овие пораки за да се помогне да се обезбеди вашиот бизнис заем.

За да бидете успешен сопственик на бизнис треба да имате план за финансирање на бизнисот.  Сепак, да се биде подготвен за процесот на заем може да ви овозможи да се чувствувате посигурни во добивање на готовина што ви треба за какви било подобрувања.

Бидете проактивни и контактирајте го вашиот заемодавач денес за да помогнете во започнувањето на овој процес!

Останато

Златниот град на УНЕСКО со акција за отстранување на банкомати

Објавено

на

Во стариот дел на Дубровник откако поминал рокот по управна постапка за отстранување на поставените банкомати во отворите на зградите кој траел 30 дена, Комуналното претпријатие овој месец издало решенија за парични казни за седум објекти во износ од 10.000 куни. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Нина Ангеловска: “Добив шанса да бидам предводник на промени со кои ќе ги задржиме младите во државата!”

Објавено

на

Премиерот Зоран Заев по денешната седница на Централниот одбор на партијата најави дека во текот на утрешниот ден ќе достави предлог до Собранието за нов министер за финансии да биде назначена Д-р Нина Ангеловска, која е директорка на компанијата „Групер“ и претседател на “Асоцијација за е-трговија на Македонија“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот ја губи вредноста поради слабата ликвидност

Објавено

на

Биткоинот ја намали својата вредност за 8%, спуштајќи се на петдневен минимум, а трговците и аналитичарите го препишуваат овој губиток на вредноста на техничко тргување во услови на слаба ликвидност.   (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange