Connect with us

Лични финансии

4 начини за средено штедење

Објавено

на

Иако невработеноста е намалена, а растот на платите се зголемува, статистичките мерки кои го следат однесувањето на Американците за штедење не се подобрија многу. Анкетата спроведена во 2018 година од Банкатат покажа дека 19% од Американците пријавуваат дека не заштедуваат ништо, а уште 21% заштедуваат помалку од 5% од нивниот приход.

Овие бројки се алармантни, бидејќи ако сакате да се пензионирате удобно, финансиските планери советуваат заштеда на најмалку 15% од вашиот приход постојано (континуирано) неколку децении (во зависност од тоа колку долго ќе очекувате да живеете). Во истражувањето на Банкатат, само 16% од учесниците пријавиле заштеда на повеќе од 15%.

Веста е обесхрабрувачка, но не изненадува. Многу луѓе поставуваат возвишени цели за да заштедат пари, велат дека за свадба или задоцнето плаќање на куќа, не успеваат да стигнат до нив, потоа се чувствуваат разочарани и се откажуваат. Редовно штедењето пари, кое ќе биде дел од вашиот животен стил е далеку поефикасно.

Ние имаме 4 совети како да имате среден начин на штедење и да биде дел од вашиот животен стил:

  • Зашочнете со реална, опиплива цел.
  • Заштедете пари секој ден, па дури и тоа да се само денар или два.
  • Направете ги заштедите видливи, односно чувајте ги во колку поголеми банкноти можно. Тоа е добро за вашето его.
  • Без разлика колку голема плата имате, одредете колку голем процент од неа сакате да потрошите секој месец. Логично, тоа што ќе остане ќе биде вашата заштеда.

 

Лични финансии

7 паметни начини за заштеда на пари за Нова година

Објавено

на

Радост, среќа… тоа се само два збора кои писателите ги користат кога сакаат да го опишат периодот што доаѓа. Но, има и сериозни финансиски импликации. Повеќето од нас, ќе потрошат поголема сума на пари за време на празниците. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако го “хакнеме„ Black Friday ќе успееме да заштедиме пари

Објавено

на

Додека продажбата на Black Friday веќе може да се викаат “Масивни попусти”, секогаш има повеќе што може да се стори за да се задржат парите цврсто во вашиот џеб. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange