Connect with us

Домашни банки

3.000 првачиња во Македонија се израдува на пакетчиња и Бонтон за деца од Халкбанк

Објавено

на

Пакетче со основен прибор и Бонтон за деца добија 3.000 првачиња од седум општини од Македонија на првиот училиштен ден. Акцијата „Среќно прваче“ која стана традиција на Халкбанк АД Скопје и нивниот симбол на детското штедење, Халки, годинава израдува дечиња во Гевгелија, Прилеп, Охрид, Дебар, Битола, Центар и во Богданци. Илустрираниот Бонтон за добро однесување ќе им помогне на првачињата полесно да се прилагодат на новата средина, која отсега ќе биде нивни втор дом. „Децата и нивниот правилен развој се клучни за иднината на заедницата во која сите живееме“, велат од Халкбанк.

Веќе петта година во општина Центар се спроведува проектот „Среќно прваче“. “Секое прваче добива основен училиштен прибор и Бонтон наменет за деца”, вели Јагода Јанковска, од Одделението за образование при Општина Центар.

“Доброто однесување е столб за квалитетното образование. Соработката помеѓу општина Центар и Халбанк АД Скопје е пример како треба заеднички да се грижиме и соработуваме за доброто на децата и нивниот развој” – смета Јанковска.

“Неизмерно сме радосни што уште една генерација дечиња ќе имаат можност на овој 1 септември да ја збогати својата колекција на книги и сликовници со ова вредно издание „Бонтон за деца“, како и училиштен прибор на кој децата секогаш се радуваат”, вели Андон Сарамандов, градоначалник на Гевгелија.

“Денес, се чини повеќе од неопходно ни е да нашите дечиња да им помогнеме да ги совладаат правилата на убавото однесување, воспитување, а ваквите изданија се всушност и семејни изданија, оти сите нè потсетуваат на вредностите што понекогаш ги забораваме. Сметам дека само со ваков вид на соработка помеѓу општествено-одговорни компании и локална самоуправа, како што е проектот ,,Среќно прваче”, можеме да направиме подобри генерации млади во нашата држава.

Неизмерно сме радосни што уште една генерација дечиња ќе имаат можност на овој 1 септември да ја збогати својата колекција на книги и сликовници со ова вредно издание „Бонтон за деца“, како и училиштен прибор на кој децата секогаш се радуваат”, вели Андон Сарамандов, градоначалник на Гевгелија.

Денес, се чини повеќе од неопходно ни е да нашите дечиња да им помогнеме да ги совладаат правилата на убавото однесување, воспитување, а ваквите изданија се всушност и семејни изданија, оти сите нè потсетуваат на вредностите што понекогаш ги забораваме. Сметам дека само со ваков вид на соработка помеѓу општествено-одговорни компании и локална самоуправа, како што е проектот ,,Среќно прваче”, можеме да направиме подобри генерации млади во нашата држава.

Првоодделенци од Прилеп годинава станаа дел од проектот „Среќно прваче“.

“За првоодделенците, најсреќните дечиња на 1 септември, првата учебна година е многу важна. На денот кога влегуваат во нова епизода од нивното детство, ние возрасните имаме обврска да им помогнеме и да направиме се’ за почетокот на основното образование им биде што попријатно, возбудливо, радосно. А децата сакаат подароци. Чест ни е што и општина Прилеп е избрана меѓу седумте општини во Македонија, како дел од проектот ,,Среќно прваче”, во кои ќе стигне училиштен прибор и убавата книга „Бонтон за деца“, на што убеден сум дека и семејствата на нашите првачиња ќе се радуваат. Заедно навистина сите можеме да направиме големи работи. И благодариме на Халкбанк АД Скопје што нескромно се вложува во подоброто образование на нашите деца” – изјави прилепскиот градоначалник Борче Јовчески.

Иницијативата „Среќно прваче“ прераснува во традиционален настан како една од многуте општествено-одговорни активности на Халкбанк АД Скопје. Секоја година на 1 септември се спроведува во повеќе општини во Македонија преку која децата се едуцираат на непосреден и креативен начин. 3.000 првачиња добиваат основен прибор за во школо и Бонтон кој содржи корисни совети како треба да се однесуваат на училиште, како да се однесуваат кон своите другари, да развиваат емпатија и да им помагаат на другите, да се грижат за инвентарот, за училишниот двор, за личната и заедничката хигиена. Преку богатите илустрации низ Бонтонот ги носи слончето Халки, симболот на детското штедење на Халкбанк.

Халкбанк АД Скопје е најбрзорастечка и една од петте најуспешни банки во Македонија. Таа е значајна и како компанија која има цврста корпоративна политика со јасна визија за поддршка на општеството. Многу од нејзините платформи се однесуваат на едукацијата на децата, на подигнување на еколошката и културната свест, поттикнувањето на здравиот живот и спортските навики. „Среќно прваче“ е една од овие иницијативи.

Домашни банки

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

Објавено

на

Комерцијална банка АД Скопје е прогласена за „Банка на годината во 2023 година во Република Северна Македонија“ од угледниот финансиски магазин The Banker. Оваа престижна награда и е доделена на Комерцијална банка по јубилеен 10-ти пат. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Личниот пристап кон клиентите е клучен за градење доверба

Објавено

на

Банките се двигатели на секоја економија, а нивната одговорност кон клиентите е повеќеслојна и поеднакво се однесува и на бизнисите (правните лица) и на поединците (физичките лица). (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Доделен автомобилот TESLA на среќниот добитник во наградната игра на Стопанска банка АД – Скопје

Објавено

на

Најсреќниот добитник во големата наградна игра на Стопанска банка, Ацо Савиќ, вчера (23 ноември) пред просториите на Банката во центарот на Скопје ги доби клучевите од новиот автомобил TESLA model 3. Автомобилот е главната награда од наградната игра на Стопанска банка со Mastercard платежните картички „Најбрзо до Тесла возило со СБ”, која траеше од 1 јули до 31 октомври. (more…)

Продолжи со читање

Популарно