Connect with us

Компании

3 причини зошто Мајкрософт стана повреден од Гугл

Објавено

на

Мајкрософт го надмина Гугл и стана трета најважната компанија во светот со вредност од 760 милијарди – 15 милијарди повеќе од Гугл (односно Алфабета – сопственикот на Гугл).

Покрај тоа, ова е многу важен момент за Microsoft, кој конечно почнува да ги гледа резултатите од некои од неговите долгорочни потези.

Има 3 причини за овие случувања:

  1. Cloud – Тоа можеби не е најсекси, но е доволно тешко да се оправда колку е префрлен на Мајкрософт во облакот, а можеби и најважно е Azure. Веќе некое време, “Мајкрософт” многу се потпира на него, но сериозните резултати од оваа одлука само што почнаа да се појавуваат.
  2. Воведување на претплата – Ако претходно сте сакале да користите една од услугите на компанијата, неопходно беше да се издвојат сериозни пари. Сепак, благодарение на Office 365, сега е можно да се плати месечна претплата – и оваа одлука се покажа како многу успешна.
  3. Идни ризици – Исто така, многу е важно да ги разгледате облозите што ги планира Мајкрософт, особено во вештачката интелигенција и Интернетот на нештата. Додека Гугл и Фејсбук се борат да развијат вештачка интелигенција за обичните луѓе, “Мајкрософт” ги фокусира своите напори на деловните зделки

Компании

Оглас за вработување во Порше Брокер А.Д. Скопје

Објавено

на

Порше Брокер А.Д. Скопје објавува

ОГЛАС

за вработување на
Брокер во осигурување во Скопје (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Македонски Телеком АД Скопје

Објавено

на

Македонски Телеком АД Скопје објавува  (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Апаве

Објавено

на

Апаве СЕЕ е компанија која се занимава со услуги кои опфаќаат техничка инспекција и испитување без разорување во сектор на нафтената индустрија (Oil & Gas). (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange