Connect with us

Криптовалути

3 причини зошто блокчејн технологијата се користи за заштита на податоците

Објавено

на

Лесно е да се изгубат од вид потенцијалните бенефиции и слабости на секоја нова технологија кога возбудата ќе достигне ниво на треска на начин што го има со блокчејн. Според истражувањето на пазарот на трансакции, глобалниот пазар на блокчејн технологии ќе чини 20 милијарди долари до крајот на 2024 година. Има огромен потенцијал да ги намали трошоците, особено за финансиските институции, поради што Гартнер сугерира дека додадената вредност на блокчејн ќе се зголеми на 176 милијарди долари до 2025 година.

Блокчејнот нуди неколку важни потенцијални предности за светот на бизнисот. Во областа на безбедноста на податоците. Ако размислувате за негово усвојување, тогаш одвојте време за да го разберете и како тоа може да ви помогне прво. Потребна ви е јасна стратегија и солидни причини да се донесе нова технологија (особено ако зборуваме за блокчејн), без разлика колку податоци генерира.

Најдобрата употреба на блокчејн технологијата, без разлика на која индустрија и припаѓате, е за заштита на податоците, нивно чување и употебување.

Зошто да користам блокчејн за заштита на податоци причина број 1: Блокчејнот е децентрализиран!

Наместо да ги префрлаат податоците во облак или да ги складираат на една локација, компаниите може да употребуваат блокчејн. Блокчејн ги дели податоците во мали парчиња и ги дистрибуира низ целата мрежа на компјутери. Тоа е дигитална книга за трансакции кои немаат централна контролна точка. Секој компјутер, или јазол, има комплетна копија од главната книга, а ова нема да предизвика загуба на податоци. Тоа ефикасно го отстранува посредникот – нема потреба да се вклучи трето лице за обработка на трансакција.

Зошто да користам блокчејн за заштита на податоци причина број 2: Блокчејн нуди енкрипција и валидација!

Сè што се случува во блокчејн е шифрирано и можно е да се докаже дека податоците не се променети. Поради својата дистрибуирана природа, можете да ги проверувате потписите на датотеките низ сите книги во сите јазли во мрежата и да потврдите дека тие не се променети. Ако некој го смени податокот, тогаш потписот е невалиден.

Зошто да користам блокчејн за заштита на податоци причина број 3: Блокчејн е невозможно да се “хакне„!

Додека хакерите можат да упаднат во традиционални мрежи и да ги најдат сите податоци во едно складиште и да го злоупотебат или корумпираат, блокчејнот го прави ова неверојатно тешко. Податоците се децентрализирани, криптирани и вкрстено проверени од целата мрежа. Откако евиденција е потврдена, речиси е невозможно да се смени или отстрани без да биде забележано и поништување на потписот.

Секоја легитимна трансакција се потврдува со повеќе јазли на мрежата. За успешно да се пробие блокчејн, ќе морате да ги пробиете поголемиот дел од јазлите истовремено, што, иако технички можно со доволно суперкомпјутерска моќ и време, е далеку повеќе од способноста на сајбер криминалците денес.

Иако ова е возбудливо, клучно е да се потсетиме на потенцијалните проблеми и ограничувањата на блокчејн технологијата. Големината на мрежата е од витално значење, затоа што ако вашите податоци не се добро дистрибуирани, тогаш се подложни на напади. Поради начинот на кој работи, треба да ги земете предвид барањата за пропусниот опсег на мрежата и потенцијалната огромна големина на вашата мрежна комуникација.

Сè уште е релативно нова технологија, така што ги немаме сите одговори, но блокчејнот јасно има потенцијал да има големо влијание врз светот на безбедноста на податоците. Потенцијалните случаи на употреба за безбедност дефинитивно вреди да се разгледаат, дури и ако блокчејн не е секогаш одговор.

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange