Connect with us

Лични финансии

3 причини да користите картички за поврат на пари на одмор

Објавено

на

Kредитни картички се миленик на туристите и со право. Сепак, ваквите картички можеби не се најдобра опција за поголемиот дел од патниците. Всушност, картичката за поврат на пари (cashback) може подобро да ги задоволат вашите потреби за претстојното патување и пошироко. Има три основни причини зошто е тоа така.

Причина број 1: На долг рок ќе добиете поголема вредност.

Според една неодамнешна анкета на NerdWallet, потрошувачите во Америка треба да потрошат најмалку 8,600 долари за патување годишно. Во наредните пет години треба да одат на одмори со иста или поголема цена и овие трошоци да ги покријат со кредитна картичка. Дури после 5 или 6 години користење како награда ќе добијат или помала каматна стапка или бесплатно патување. Но повеќето потрошувачи трошат многу помалку.  Со користење на картички за поврат на пари, за многу брз период ќе имаат готовина на нивните банкарски сметки. На тој начин, ќе вратат дел од парите што ги вложиле за патувањето. Ова генерира поголема вредност за потрошувачите.

Причина број 2: Не треба да вложите дополнителни средства.

За да извадите картичка за поврат на готовина, не ви се потребни никакви финансиски вложувања. Но, исто така, многу важен фактор е што вие не плаќате за нејзино одржување. Плус добивате назад и дел од парите што ќе ги потрошите, што е подобро отколку да користите само кеш.  За кредитна картичка, мора да платите за три работи: камата за парите што банката ви ги дава на располагање, за да ја извадите и за нејзино одржување.

Причина број 3: Парите што ќе ги добиете назад, може да ги искористите на тоа што вие сакате.

Кешот е крал со причина – можете да го користите за нешто што вие го посакува. Во денешно време на економија на споделување, многу од корисниците кои резервирале хотел на првото патување, со парите што им биле вратени, успеале да резервираат стан на Airbnb за наредното патување (или барем поголемиот дел од вредноста на станот). Звучи интересно, зарем не?

За крај, секогаш кога патувате, користете ја опцијата која вас најмногу ви одговора и ќе ви овозможи да добиете што е можно поголема вредност за вашите пари.

Лични финансии

7 паметни начини за заштеда на пари за Нова година

Објавено

на

Радост, среќа… тоа се само два збора кои писателите ги користат кога сакаат да го опишат периодот што доаѓа. Но, има и сериозни финансиски импликации. Повеќето од нас, ќе потрошат поголема сума на пари за време на празниците. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако го “хакнеме„ Black Friday ќе успееме да заштедиме пари

Објавено

на

Додека продажбата на Black Friday веќе може да се викаат “Масивни попусти”, секогаш има повеќе што може да се стори за да се задржат парите цврсто во вашиот џеб. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange