Connect with us

Лични финансии

Три нефинансиски бенефиции од две работни места

Објавено

на

Да имате две работни места, освен финансиски носи и многу други бенефиции на кои ретко кој би помислил.

Поголема мрежа на пријатели и можности.

Колку имате поголема мрежа, толку повеќе можности имате. Легендата вели дека само вака можете да ја најдете работата од соништата. Луѓето кои ве познаваат, ќе ви ги препорачаат работните места кои најмногу ќе одговараат на вашиот карактер.

Ќе ја тестирате втората работа, без да ја изгубите првата.

Сепак се колебате за промена на кариерита, бидејќи сметате дека е невозможно да се вратите на работа во полето што ви се прво сте го одбрале? Сега можете да ги тестирате и да видат дали имате што е потребно за да преминете во нова кариера без да ја изгубите вашата плата.

Можете да останете на вашата примарна работа и да најдете работа со скратено работно време или независна работа во она што сакате. Ако немате формално искуство во вашата нова работа, можете да земете пониска плата која ќе ве научи на искуството што ви е потребно за да најдете полесно вработување во тоа поле подоцна.

Оваа стратегија исто така ви овозможува да проверите дали ви се допаѓа вистинската работа, а не само идејата за тоа. На пример, некои луѓе мислат дека да се биде готвач е забавно, сѐ додека не сфатат како брутално и исцрпувачки е да работат во ресторан.

Ќе ги подобрите своите вештини.

Луѓето кои имаат две работни места, се одлични организатори на времето. Подеднако, знаат и како обврските да ги подредат според приоритет за нивно извршување.  Една од најважните вештини кои ќе ги стекнете, е да учите секој ден. Вреди да се проба, зарем не?

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако сте толку паметни, зошто не сте богати? Изгледа тоа е само шанса.

Објавено

на

Најуспешните луѓе не се најталентираните, само најсреќните, потврдува новиот компјутерски модел за  создавање богатство. Имајќи го ова во предвид, можеме да максимизираме поврат од многу инвестиции. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange