Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро.

1. Не земајте кредитна картичка, користете само дебитни картички.

Никогаш не пијте едно пиво, само ќе добиете неверојатно болен живот. Тоа е суштина што велат луѓето кога велат дека нема да добиете кредитна картичка.

Постои честа заблуда дека земањето на кредитна картичка на крајот ќе доведе до зголемување на долгот со кредитна картичка. Секако, некои луѓе не разбираат како да се справат со кредитни картички.

2. Играјте си со балансот на вашата кредитна картичка; тоа му помага на вашиот кредитен рејтинг.

НЕ НЕ НЕ! Да не е тоа збунувачки?

Ајде да пробаме повторно: НЕЕЕЕЕ!

Страшен мит лебди околу таму дека носејќи биланс на вашата кредитна картичка и само да го плаќате минимумот што треба да го исплати секој месец, ќе ви помогне да добиете кредитен рејтинг.

Ова е едноставно неточно.

Може да почнал од некој кој вели: “Не плаќај ја твојата кредитна картичка додека твојата банка не ти испрати сметка. Отплатата однапред нема да му помогне на вашиот резултат. “И тоа се претвори во,” Не ја исплати целата своја сметка, тоа ќе ви помогне во вашиот резултат. ” Повторно грешка.

Секој месец треба да ја плаќате сметката за вашата кредитна картичка на време и во целост. Ако не можете да си дозволите целосно да го исплатите билансот, тогаш плаќајте го минимумот (по можност малку повеќе од минимумот) на време. Никогаш не пропуштајте да плаќате барем минимум затоа што задоцнето плаќање – дури и за еден ден – може да предизвика голема штета на вашиот кредитен рејтинг.

3. Не прифаќајте зголемување на кредитниот лимит.

Добивте понуда за зголемување на кредитниот лимит? Да, вашата банка се обидува да те наведува во “стапица”. Само ако сакате да направите некои вложувања од кои треба да имате бенефиции на долг рок, зголемете го лимитот. Во сите други случаеви генерирате само трошоци кои не мора да ги имате.

Лични финансии

Продавачите треба да бидат повеќе од продавачи

Објавено

на

Во соработка со Македонската Асоцијација за Продажба во периодот што следи ќе објавуваме текстови кои ќе ви помогнат да ги подобрите продажните вештини, да ја зголемите самодовербата и да го подобрите вашиот продажен ефект. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кој е поуспешен во продажбата: жените или мажите?

Објавено

на

Во соработка со Македонската Асоцијација за Продажба во периодот што следи ќе објавуваме текстови кои ќе ви помогнат да ги подобрите продажните вештини, да ја зголемите самодовербата и да го подобрите вашиот продажен ефект. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Одговорете на вечното прашање: На што всушност трошиме пари?

Објавено

на

Управувањето со буџетот ни помага да ги оствариме поставените финансиски цели, да ги заработиме парите коишто ни се потребни на месечно ниво за да го имаме она што го посакуваме и притоа да имаме увид дали сме на добар пат во управувањето со финансиите. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange