Connect with us

Лични финансии

3 вештини за да научите како да штедите

Објавено

на

Кога сте заинтересирани да заштедите пари, постојат сет на вештини кои можете да ги научите да ви помогнат да заштедите уште повеќе. Овие вештини можат да ви помогнат да ги пратите вашите пари и да ви помогне да потрошите помалку од сумата која ја заработувате, бидејќи вие преземате лична одговорност за повеќе аспекти од вашите финансии. Секој од нас има некоја од овие вештини.

Барајте добри понуди.

Една од најважните финансиски вештини што можете да ги научите е вештината на барање добри понуди. Ова е повеќе од повремено гледање на распродажба во вашата омилена продавница за облека. “Ловец на зделки„ како што може да се нарече оваа карактеристика, ќе го знае најдоброто време за купување и најдобрите места за да ги постигнете тие зделки. Тие сфаќаат дека трошењето повеќе за првично купување за квалитетен елемент ќе им помогне да заштедат повеќе време.

Справување со финансиите самостојно.

Учењето да се справи со вашите финансии одговорно може да направи многу за да ви помогне да заштедите пари. Тоа може да ви помогне да избегнете плаќање на камата на долг на кредитна картичка, да избегнувате непотребни банкарски надоместоци и да заштедите на други трошоци. Учење да се разберат правните и финансиски документи може да ви помогне да утврдите да земете најдобро од договор за хипотека или изборот на најдобра проверка на сметка. Грижата за овие задачи ве прави посвесни за вашата ситуација и може да ви помогне да направите подобар избор во целост.

Научете за инвестирањето и инвестициите.

Важно е да се разбере инвестирањето и како функционира. Ова ви овозможува да бидете проактивни за вашето пензионирање и целокупното вложување. Исто така може да ви помогне да знаете кога треба да се грижите за флуктуациите на пазарот или кога треба да ги истерате подемите и падовите. Откако ќе го разберете инвестирањето, можеби ќе можете да заштедите пари со купување на акции преку брокерска фирма која има ниски трошоци за тргување.

 

Лични финансии

10 добро платени работни места со скратено работно време

Објавено

на

Живот значи да се живее. Постојат добар број на работни места со скратено работно време каде што се плаќа доволно за да се живее удобно и да се има некое екстра време за всушност уживате во себе. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange