Connect with us

Странски банки

2020 година за сите банки беше крајно непогодна, но не и за Дојче Банка – Банката за прв пат по 2014 година оствари нето добивка

Објавено

на

Во 2020 година, „Deutsche Bank” се врати на патот на профитaбилноста за прв пат од 2014 година, благодарение на силниот оддел за инвестициско банкарство, објави германскиот банкарски гигант во својот редовен годишен финансиски извештај.

Нето добивката на банката која се припишува на акционерите е 113 милиони евра (135,69 милиони долари), во споредба со загубата од 5,7 милијарди евра забележана во 2019 година, пренесува „Reuters“.

Аналитичарите предвидоа дека банката ќе забележи загуба од околу 300 милиони евра во 2020 година, но Банката ги демантираше нивните предвидувања со значително подобрување на финансискиот резултат.

Враќање на патот на профитaбилноста е успех на извршниот директор Кристијан Севинг, кој дојде на чело на банката во 2018 година со цел да направи пресврт во бизнисот на најголемиот германскикредитор, после неколку години загуби и плаќање високи казни за перење пари и улога во хипотекарната криза.

„Поставивме солидна основа за одржлива профитабилност, уверени сме дека овој позитивен тренд ќе продолжи и во 2021 година, и покрај временските предизвици“, изјави Севинг.

„Deutsche Bank”, како и нејзините конкуренти, забележа силен раст на тргувањето со акциите на берзата поради нестабилноста на пазарот поврзана со пандемијата. Овој сегмент најмногу влијаеше за позитивниот финансиски резултат на оваа инвестициска банка минатата година.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно