Connect with us

Лични финансии

Две работни места за подобра финансиска стабилност

Објавено

на

Многу луѓе во последно време додаваат втората работа за да напредуваат во неизвесното економско време, но придобивките од секундарното вработување не се ограничени на дополнителна плата. Ќе бидете позафатени, ќе се трудите да бидете попродуктивни и често го намалувате непланираното и непотребното трошење, бидејќи немате време за купување или излегување на градот.

Една предност за работа од 60 до 80 часа неделно е дека нема да имате многу слободно време за убивање со филмови, игри или други понекогаш скапи активности. Работејќи го тој број часови, исто така, значи дека немате време за шопинг колку порано и веројатно не се сте изложени на медиумски реклами.

Ако во вашата втора работа ја преземате улогата на претприемач или изведувач, исто така можете да побарате сите начини на даночни предности: потребни алатки и опрема, канцелариски материјали и комунални услуги како домашна канцеларија.

Работата на повеќе работни места ве прави поефикасни. Организациската филозофија, твди дека користењето на алатки и соодветна технологија во работењето, вашата продуктивност може да се зголеми за 40%. Можеби ниту една од овие алатки на почеток нема да ви биде 100% неопходно, но како што ќе го зголемувате вашиот обем на работа, така ќе се зголемува и потребата од нив. Ефикасноста во работењето, на долг рок ќе ја почувствувате финансиски.

За крај, не трошете ја вашата дополнителна плата со додавање пари на дополнителни оброци или трчање по кафиња за да го надополните дополнителниот стрес. Сигурно може да се чувствувате дека го заслужувате тоа, но не заборавајте дека имате имате повеќе работни места за да постигнете свои цели и овие приходи на пари се зголемуваат за да се ослободите од долгови, да купувате куќа или да одите во предвремено пензионирање.

 

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange