Connect with us

Business Man

Џеф Безос трета година по ред е најбогат човек на светот според Форбс

Објавено

на

Најбогатите 400 Американци вредат рекордни 3,2 трилиони долари, што е за 240 милијарди долари повеќе од пред една година, а растот на богатството го поддржа и берзата што му се спротивстави на Ковид-19 вирусот.

Основачот и извршен директор на „Amazon”, Џеф Безос трета година по ред е најбогат човек на светот според реномираниот „Forbes” со богатство вредно 179 милијарди долари.

Бил Гејтс веќе подолг период се наоѓа на второто место на листата на најбогати луѓе во светот со богатство вредно 111 милијарди долари.

На третото место се наоѓа основачот на „Facebook“, Марк Зукерберг чиешто богатство се проценува на 85 милијарди долари.

На списокот на најбогати има 18 нови членови, кои заработија цело богатство во бизниси, почнувајќи од електрични камиони до во моментов насекаде присутната апликација „Zoom”. Плус има 9 повратници – 400 поранешни членови на клубот кои се откажаа од листата, но повторно се вратија.

Business Man

Кој е новиот извршен директор на НЛБ Банка АД Скопје?

Објавено

на

Надзорниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје на денешната 98. седница назначи и потврди промени во раководството на Банката. По шестгодишно успешно управување со Банката, актуелниот Претседател на Управниот одбор, Антонио Аргир, е унапреден на нова позиција во седиштето на НЛБ д.д. Љубљана, како Извршен помошник на Управниот одбор на НЛБ д.д., одговорен за управување со НЛБ Групацијата. Надзорниот одбор го именуваше Бранко Грегановиќ за нов Претседател на Управниот одбор на НЛБ Банка Скопје, во очекување на потребните одобренија. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

ИЛОН МАСК ПРАВИ ИСТОРИЈА – станува првиот трилионер во светот!?

Објавено

на

Извршниот директор на „Tesla”, Илон Маск, би можел да стане првиот трилионер во светот благодарение на неговата компанија „Space-X”, смета аналитичарот Морган Стенли. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Колкав дел од богатството на Марк Закерберг се „стопи” со падот на социјалните мрежи!?

Објавено

на

Богатството на супербогатиот ко-основач на „Facebook”, Марк Закерберг се стопи за повеќе од шест милијарди долари за неколку часа по падот на цената на акциите на компанијата како резултат на критиките за нејзината политика, во комбинација со глобалниот колапс на пристапот до услугите. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно