Connect with us

Останато

Џеф Безос симнат од тронот – КОЈ Е НОВИОТ НАЈБОГАТ ЧОВЕК ВО СВЕТОТ?

Објавено

на

Најбогатиот човек на светот од денес е францускиот моден тајкун Бернар Арно, кој го престигна сопственикот на „Amazon”, Џеф Безос, на врвот на листата на најмоќни луѓе во светот.

Списанието „Forbes” го проценува богатството на Арно на 186,3 милијарди долари, што е за 300 милиони долари повеќе отколку што има Безос.

До промена на врвот се случи, така што, Арно, кој беше „тежок“ 76 милијарди долари во март минатата година, се зголеми за уште 110 милијарди долари денес благодарение на бизнисот на неговата „Луи Витон Груп“ (LVMH), чии членови се „Фенди“ “Кристијан Диор”, “Живанши” итн.

Вредноста на „LVMH” се зголеми за 0,4 проценти, со што Арно заработи 600 милиони долари, а групацијата 320 милиони долари.

На трето место е сопственикот на „Tesla“, Илон Маск, чие богатство се проценува на 147,3 милијарди долари.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно