Connect with us

Останато

Џеф Безос се повлекува од функцијата главен извршен директор на Амазон

Објавено

на

Основачот на „Amazon” Џеф Безос ќе се повлече од местото извршен директор на компанијата во третиот квартал оваа година и ќе премине на функцијата извршен претседател.

Како што соопшти компанијата, на негово место ќе дојде Енди Џеси, претседателот на веб сервисот на „Amazon”.

Во соопштение испратено до вработените Безос наведува дека планира во иднина да го насочи своето внимание кон нови производи и иницијативи кои ги развива „Amazon”. Според него, тоа ќе му даде повеќе време за споредни проекти, како што се компанијата за вселенски истражувања „Blue Origin“, весникот „The Washington Post” и неговите хуманитарни фондации.

„Возбуден сум што можам да објавам дека Енди Џеси ќе стане новиот извршен директор. Планирам да ја фокусирам енергијата и вниманието на новите производи и иницијативи“, напиша Безос во емеилот до вработените.

Енди Џеси е во Амазон од 1997 година.

Безос е извршен директор на „Amazon” од неговото формирање во 1994 година. Компанијата „Amazon” стана пионер во брза и бесплатна испорака, привлекувајќи милиони потрошувачи да купуваат секакви производи преку Интернет. Под раководство на Безос, „Amazon” го лансираше својот прв читач на е-книги, кој беше широко прифатен, а неговиот гласовен асистент Ехо, ја популаризира технологијата во домовите.

„Amazon” е еден од последните големи технолошки гиганти во светот, чиј основач сè уште е извршен директор. Ко-основачите на „Google”, Лери Пејџ и Сергеј Брин, поднесоа оставки од директорските функции во компанијата-мајка на холдингот „Alphabet” во 2019 година. Основачот на „Oracle”, Лари Елисон се повлече од функцијата извршен директор во 2014 година, а Бил Гејтс беше на чело на оперативниот тим на „Microsoft” до 2000 година, а минатата година тој целосно се повлече од Управниот одбор на софтверскиот гигант и се посвети на хуманитарни цели.

Од тогаш компанијата, од сервис за онлајн продавање книги, стана еден од најголемите интернет продавачи на разни видови производи, а вредноста на „Amazon” се проценува на повеќе од 1,6 билиони долари.

Останато

Претседателот на ССК, Ангелоски од Војводина: „Зелен навигатор“ ќе обезбеди фонд за зелени проекти на Западен Балкан

Објавено

на

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски и потпретседателот проф. д-р Орце Симов остварија посета на Покраинската влада на Војводина, каде беа дел од настан на високо ниво за претставување на асоцијација „Зелен навигатор на Западен Балкан“. Ангелоски е член на Управниот одбор на „Зелен навигатор“ кој е воспоставен како единствена иницијатива на јавниот и приватен сектор основана со цел да ја забрза регионалната трансформација на економијата и локалната заедница кон климатска одржливост. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЕБОР со милијарда евра помош за Украина

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) собра една милијарда евра помош за Украина на годишното генерално собрание неделава, соопшти претседателката Одил Рено – Басо. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Се одржа финалето на Европскиот квиз на парите

Објавено

на

Учениците Матеја Талеска и Дино Дановиц, од СУГС „Joсип Броз Тито“, под менторство на професорката Емилија Величкова, беа наши претставници на финалето на Европскиот квиз на парите, коешто се одржа денеска преку електронска платформа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно