Connect with us

Компании

Џеф Безос мора да троши 28 милиони долари дневно

Објавено

на

Џеф Безос е најбогатиот човек на светот, кој поседува богатство од 150 милијарди долари. Од почетокот на 2018 година досега, богатството на шефот на Amazon се зголеми за неверојатни 50 милијарди долари, поради високата вредност на акциите на Amazon. Неделава акциите реализираа раст со 54% од јануари до сега, додека во последните 12 месеци растот изнесува неверојатни 80%.

Џеф Безос поседува најмногу акции во компанијата со 80 милиони акции, што се 16% од вкупните акции, а тоа е еднакво на 880 милијарди долари. Според текстот што излезе во медиумите, за шефот пишуваше дека: „Безос мора да троши по околу 28 милиони долари дневно, само за да престане да станува побогат“.

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange