Connect with us

Останато

Џеф Безос за една година заработи 19 милијарди долари

Објавено

на

На овогодинешната листа на Форбс на најбогатите луѓе во светот нема некои поголеми промени. Основачот на Амазон, Џеф Безос, останува најбогат човек во светот.

Безос е пред Бил Гејтс и Ворен Бафет на листата, а Марк Закерберг загуби три места и сега се наоѓа на 8-то место, додека Мајкл Блумберг напредуваше за две места и сега е на 9-тото место на најбогатите личности во светот.

Според годишната Форбс класификација, денешното богатство на 55-годишниот Безос се зголеми за 19 милијарди долари во изминатата година и достигна 131 милијарда долари. Безос неодамна се појави во таблоидите за објавување на развод.

Безос, кој има околу 16% од компанијата, поради огромното богатство е критикуван од страна на левичарите, американската Демократска партија, бидејќи многу се разликува од ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, кој стана филантроп.

Богатството на 63-годишниот Бил Гејтс се зголеми скромно во текот на изминатата година и достигна 96,5 милијарди долари, во однос на 90-те милијарди долари кои ги поседуваше минатата година.

Трет на листата на најбогатите е 88-годишниот Ворен Бафет. И покрај неговата репутација дека тој има нос за одлични бизнис зделки, сепак тоа не беше видливо годинава по падот на акциите на гигантот Крафт Хајнц, компанија во која Бафет има големи вложувања. Токму поради тоа, богатството Бафет падна за 1,5 милијарди долари на вкупно 82,5 милијарди долари.

Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, загуби речиси девет милијарди долари од своето богатство и падна од петтото на осмото место на листата на Форбс.

Пред него се мексиканскиот телекомуникациски магнат Карлос Слим, Шпанецот Амансио Ортега, основачот на Индитекс и Зара и американски ко-основачот на Оракл, Лари Елисон.

Мајкл Блумберг (77), основач на компанијата за финансиски информации, поранешен градоначалник на Њујорк, се искачи на деветтото место, по минатогодишното 11-то место. Неговото богатство минатата година порасна на 55,5 милијарди долари над 50 милијарди долари.

 

Останато

ЕК предвидува намалување од 8,7 проценти на годинешниот БДП на Еврозоната

Објавено

на

Економијата на ЕУ ќе го доживее најтешкиот пад од Втората светска војна во вториот квартал на 2020 година, се вели во мрачната прогноза на Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Русија ги зголемува државните резерви за време на корона кризата

Објавено

на

Централната банка на Русија ги зголеми своите меѓународни резерви за 1,5 милијарди долари или за 0,3 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан договор за соработка меѓу Комората на сметководители и на проценувачи

Објавено

на

Креирање на платформа за заедничко делување со особен акцент за подобрување на квалитетот на работа, на националната легислатива, како и унапредување на демократските процеси од сферата на  взаемен интерес се дел од целите на договорот официјално склучен меѓу Комората на сметководители на Македонија при ССК и Комората на проценувачи. Договорот го потпишаа  претседателот на Комората на сметководители, Драган Митковски и претседателот на Комората на проценувачи, Антонио Георгиев. (more…)

Продолжи со читање

Популарно