Connect with us

Останато

Џенет Јелен: Биткоинот е ризично, шпекулативно средство

Објавено

на

Американската министерка за финансии, Џенет Јелен смета дека поседувањето биткоини претставува ризик и за инвеститорите и за граѓаните.

Таа додаде дека важните прашања во врска со законитоста и стабилноста на најголемата криптовалута во светот остануваат отворени.

„Не мислам дека биткоинот е често користен како механизам за извршување трансакции… но и до степенот до којшто се користи, се плашам дека тоа е честопати за нелегални и недозволени финансиски трансакции. Тоа е крајно неефикасен начин за спроведување на трансакции бидејќи количината на енергија што се троши при обработка на трансакцијата е зачудувачка“, изјави Jелен на конференцијата „DealBook“ модерирана од Ендрју Рос Соркин на „CNBC“.

Рударењето (“копањето”) на биткоини бара од корисниците да решаваат сложени математички равенки користејќи компјутерски поставувања со голема моќност. Потрошувачката на електрична енергија што се користи во процесот остава годишен отпечаток на јаглерод еднаков на емисиите на земја со големина на Нов Зеланд, според пресметките на порталот „Digiconomist“.

Покрај загриженоста поврзана со потрошувачката на електрична енергија, биткоинот исто така се смета и за алатка на криминалците што се вклучени во голем број нелегални активности, бидејќи неговата употреба е тешко да се следи.

Исто така, постои изразена нестабилност на оваа дигитална криптовалута, чијашто цена, од нејзиното создавање до денес, бележи силни подеми и падови, додава Јелен за „CNBC“.

„Тоа е исклучително шпекулативно средство и мислам дека луѓето треба да бидат свесни за неговата екстремна нестабилност и јас навистина сум загрижена за потенцијалните загуби што може да ги претрпат инвеститорите“, додаде Џенет Јелен.

Останато

Бесими: Интересот за еврообврзницата 2,3 пати поголем, што покажува дека сме попривлечни за инвеститорите од многу економии во регионот

Објавено

на

Со вчерашната аукција Република Северна Македонијa покажа дека за инвеститорите е многу попривлечна од многу економии во регионот, како и дека имаат доверба во политиките кои се спроведуваат, оцени министерот за финансии Фатмир Бесими на денешната прес-конференција по повод издадената нова еврообрзница. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Милијардерите ПРОТИВ биткоинот – по Бил Гејтс и Чарли Мунгер ја нападна напознатата криптовалута: “Не знам што е полудо, биткоин или Тесла”

Објавено

на

Легендарниот инвеститор Чарли Мунгер, долгогодишен деловен партнер и соработник на Ворен Бафет, деновиве гласно размислуваше за акциите на „Tesla” и за најпознатата криптовалута биткоинот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Организирана една од најголемите обуки за Спречување перење пари и финансирање тероризам

Објавено

на

На 03.03.2021 година Едулактика ја организираше една од најголемите обуки за СППФТ. На обуката присуствуваа повеќе од 50 учесници од банки и штедилници во Република Северна Македонија. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно