Connect with us

Странски банки

Џенет Јелен: Банките да мобилизираат капитал за борба против климатските промени

Објавено

на

Американската министерка за финансии Џенет Јелен им порача на лидерите на Светска банка и другите развојни банки да смислат конкретни планови за мобилизирање на значително поголем капитал за борба против климатските промени и намалување на емисиите на стакленички гасови.

Во соопштението на Министерството за финансии се вели дека Јелен, претставникот за клима во Белата куќа Џон Кери и лидерите на големите развојни банки разговарале за начините за „максимизирање” на приватниот капитал за финансирање на борбата против климатските промени и да се преиспитаат внатрешните стимулации и практики на банките за таа цел.

„Јелен ги охрабри да се фокусираат на адаптацијата на климата, особено преку операции во приватниот сектор и да ги поддржат земјите во развој во спроведувањето амбициозни мерки за намалување на емисиите на стакленички гасови и заштита на критичните екосистеми”, се наведува во соопштението.

Американската министерка повторно ќе ја состави групата „да разговара за нивните конкретни планови во октомври” на маргините на годишните состаноци на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд.

На состанокот присуствуваа организации од Групацијата на Светска банка, Африканската банка за развој, Азиската банка за развој, Европската банка за обнова и развој и Интер-американската банка за развој.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно